9 września br. w sejmie jest planowane głosowanie nad nową ustawą o zdrowiu publicznym, która w swoich zapisach wchłania (likwiduje) funkcjonujący obecnie Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego (NPOZP ) zmierzający do reformy opieki psychiatrycznej w Polsce. NPOZP ukierunkowany był na wypracowanie w Polsce modelu opieki środowiskowej, który już istnieje na zachodzie odnosząc tam pozytywne efekty w terapii osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi.
Celem, dla którego stworzono Narodowy program Ochrony Zdrowia Psychicznego jest zarówno promocja zdrowia psychicznego i profilaktyka zaburzeń psychicznych, zapewnienie chorym dostępu do kompleksowej i zintegrowanej opieki zdrowotnej oraz do innych form pomocy (unowocześnienie opieki według założeń modelu środowiskowego), jak również rozwój badań naukowych i tworzenie systemów informacji koniecznych do skutecznej ochrony i zapobiegania zaburzeniom zdrowia psychicznego. W związku z tym miały być podejmowane działania zmierzające do zastępowania dużych szpitali psychiatrycznych przez mniejsze, liczniejsze oddziały szpitalne, rozwój sieci wsparcia środowiskowego, zarówno opieki szpitalnej jak i pozaszpitalnej. Zgodnie z założeniami Programu nacisk miał być również położony na kształcenie kadry specjalistów, psychiatrów, psychologów klinicznych, terapeutów i pielęgniarek środowiskowych. Na te działania przewidywane było przekazanie konkretnych środków finansowych z budżetu państwa i samorządów. To wszystko miało się przyczynić do poprawy, unowocześnienia systemu leczenia osób chorujących psychicznie w Polsce.
W planowanym w ustawie Narodowym Programie Zdrowia (NPZ) problem opieki psychiatrycznej sprowadzony zostaje praktycznie do profilaktyki, co nie odzwierciedla założeń wcześniejszego NPOZP. Wiąże się to w wymiarze praktycznym z ograniczeniem finansów przeznaczanych na leczenie psychiatryczne, według niektórych wyliczeń nawet o 80%.
Proponowane zmiany w bezpośredni sposób dotykają naszych Podopiecznych, znajdujących się pod opieka psychiatrów, którym staramy się zapewnić jak najlepsze warunki terapii i rehabilitacji w ich środowisku.
Stanowisko w tej sprawie zajęli wybitni polscy psychiatrzy, m.in. prof. Jacek Wciórka i dr Andrzej Cechnicki, którzy opublikowali list otwarty w tej sprawie, coraz więcej posłów udaje się przekonać do poparcia idei ratowania NPOZP.
3 września wojewodom w całej Polsce wręczone zostaną petycje o pomoc w obronie NPOZP, organizatorem akcji jest Stowarzyszenie Rodzin Zdrowie Psychiczne.
Więcej informacji można znaleźć pod linkiem:
http://psychiatriasrodowiskowa.weebly.com/ratowanie-npozp.html
https://www.facebook.com/events/758427870952345/
list otwarty prof. Wciórki