Korespondencja z Krakowa.
W wieku 94 lat, w otoczeniu najbliższych, zmarła w niedzielę w Warszawie młodsza córka marszałka Polski Józefa Piłsudskiego – Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska.
Młodość spędziła w Warszawie, mieszkając z rodziną w Belwederze oraz w Sulejówku. We wrześniu 1939 roku wraz z matką Aleksandrą i starszą siostrą Wandą wyjechały najpierw do Wilna, a po wkroczeniu Armii Czerwonej na terytorium II Rzeczypospolitej do Kowna, skąd specjalnym samolotem zostały ewakuowane przez Łotwę i Szwecję do Anglii.
W czasie wojny pełniła – jako pilot – służbę w Air Transport Auxiliary zajmującej się rozprowadzaniem wyprodukowanych lub wyremontowanych samolotów z fabryk i warsztatów na lotniska Royal Air Force. W 1944 roku wyszła za mąż za oficera Marynarki Wojennej kapitana (później komandora) Andrzeja Jaraczewskiego.
W 1946 roku uzyskała stopień magistra inżyniera architekta na Uniwersytecie Cambridge. Studiowała również urbanistykę i psychologię. Po zakończeniu wojny pozostała w Londynie jako uchodźca polityczny, nie przyjmując brytyjskiego obywatelstwa. Pracowała jako architekt, prowadziła też z mężem małą firmę produkującą meble i lampy.
Jesienią 1989 roku powróciła wraz ze starszą siostrą na stałe do Polski. Kiedy pierwszy raz przyjechały do Krakowa, miałem zaszczyt być z nimi przy trumnie ich ojca w wawelskiej krypcie pod wieżą Srebrnych Dzwonów oraz oprowadzać je po remontowanym kopcu Piłsudskiego.
Razem z siostrą, córką Joanną Onyszkiewicz oraz synem Krzysztofem założyła Fundację Rodziny Józefa Piłsudskiego, której udało się odzyskać dworek Milusin w Sulejówku i utworzyć w nim Muzeum Józefa Piłsudskiego; otwarcie planowane jest na 2017 rok, czyli na 150-lecie urodzin Komendanta.
W dniu swych 88. urodzin, 28 lutego 2008 roku, Jadwiga Piłsudska-Jaraczewska została odznaczona przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „bohaterską postawę i męstwo wykazane podczas II wojny światowej, za wybitne zasługi w popularyzowaniu historii i tradycji Narodu Polskiego oraz pielęgnowanie pamięci o dokonaniach Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
Jerzy Bukowski