Z przykrością informujemy, iż na Wieczną Wartę 24 sierpnia 2016 r. odszedł Antoni Brzusek ps. „Tolek”, Żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, por. WP.
Msza żałobna a następnie ceremonia pogrzebowa odbyła się 29 sierpnia (poniedziałek) o godz. 14.00 w kaplicy na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul Lipowej.
Antoni Brzusek urodził się 27 maja 1928 r. w Lublinie, od sierpnia 1944 r. żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych, pseudonim „Tolek” był łącznikiem i zaopatrzeniowcem w oddziale jego brata Stefana Brzuszka „Boruta” a także Eugeniusza Walewskiego ps. „Zemsta” , w czerwcu 1946 r. aresztowany a następnie aresztowany i skazany przez Sąd Wojskowy, na mocy amnestii zwolniony w 1947 r.
Od samego początku istnienia Związku Żołnierzy NSZ był aktywnym członkiem. Przez wiele lat był sekretarzem Koła Lublin ZŻ NSZ, członkiem Zarządu Okręgu, obecnie członkiem Komisji Rewizyjnej Okręgu Lubelskiego ŻZ NSZ. Uczestniczył w wielu pracach nad budową pomników i tablic pamiątkowych poświęconych Narodowych Siłom Zbrojnym m.in. cmentarzach w Puchaczowie, Kaniach, Siedliszcze, Chełmie. Uczestniczył w pracach przy redagowaniu biuletynu ZŻ NSZ i „Szczerbiec” i innych wydawnictw Związku. W lubelskich szkołach w ramach lekcji przeprowadził liczne pogadanki na temat II światowej wojny i okresu powojennego dla uczniów. Uczestniczy w wielu spotkaniach i uroczystościach patriotycznych, wiele z nich organizował i koordynował. Chętnie dzieli się swoją wiedzą z historykami i studentami, dla których jest świadkiem historii a także konsultantem przy pisaniu prac naukowych: magisterskich, obecnie i jednej doktorskiej innych monografii historycznych.
Uczestniczy także w spotkaniach z grupami młodzieży, przy okazji różnych uroczystości patriotycznych, rajdów i innych imprez a także gości młodych u siebie w domu, której to młodzieży opowiada o swoich wojennych losach, czym kształtował patriotyczne postawy i popularyzował wśród młodych pokoleń Polaków. Odznaczony m.in. przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2007), kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych medalem Pro Patria (2012), Krzyżem Narodowego Czynu Zbrojnego, Krzyżem Walecznych.