Zapraszam na Festiwal Historii Alternatywnej, 7 września Kopalnia Guido Zabrze. Wykłady i panele dyskusyjne z udziałem pisarzy z nurtu fantastyki i historii alternatywnej, historyków, dziennikarzy.
Nie zabraknie także wykładów dla osób interesujących się historią Kresów. W programie m.in.:
- 16:00- 17:00 Kresowi Wokulscy. Od Baczewskiego do Stollego i Zalewskiego Tomasz Kozłowski, Komora Kompresorów,
O znanych i zapomnianych markach oraz hitach eksportowych produkowanych na Kresach mówić będzie Tomasz Kuba Kozłowski z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Prezentacja poświęcona niegdyś głośnym a dzisiaj mało znanym postaciom i rodom przedsiębiorców z Kresów ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z epoki. W programie m.in. sagi lwowskich rodów Baczewskich – producentów najlepszych polskich wódek i Ruckerów – wytwórców popularnych konserw, opowieść o gospodarczym cudzie nad Niemnem – słynnej hucie szkła „Niemen” a także dokonania jednej z najnowocześniejszych w Europie wytwórni odbiorników radiowych z Wilna.
Czy Amerykanie mogli pić wódkę ze Lwowa zamiast whisky? Czy Francuzi mogli jadać na szkłach znad Niemna? Czy szejowie mogli słuchać radia dzięki radioodbiornikom z Wilna? Czy lwowski Zalewski podkopałby prymat warszawskiego Wedla?
To pytania pozornie bez podpowiedzi ale warto je stawiać w 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej. Poza wieloma tragicznymi skutkami jej konsekwencją było bezpowrotne zniszczenie dorobku i obiecujących perspektyw czołowych firm działających na Ziemiach Wschodnich II Rzeczypospolitej
- 18:00- 19:00 Bastion Polesie – kresowa „Linia Maginota” Tomasz Kozłowski, Warsztat Mechaniczny,
Czy Polska mogła skuteczniej bronić się we wrześniu 1939 roku przed wkraczająca Armią Czerwoną? Czemu nie odegrała większej roli zbudowana na Kresach „polska linia Maginota”? Prezentacja Tomasza Kuby Kozłowskiego poświęcona największemu przedsięwzięciu budowlano-obronnemu podjętemu na Kresach w latach 30., w ramach którego na Polesiu powstało ponad 200 schronów bojowych. W programie także opowieść o bohaterskiej obronie Odcinka Umocnionego Sarny przez jednostki Korpusu Ochrony Pogranicza podczas agresji sowieckiej we wrześniu 1939 roku.
- 11:30 – 12:30 Czy Polska mogła wygrać II wojnę światową ?
Panel dyskusyjny z udziałem: Andrzej Pilipiuk, Witold Gadowski, Michał Gołkowski, Andrzej Ziemiański
Komora Kompresorów, Zabytkowa Kopalnia GUIDO, Zabrze ul. 3- go Maja 93
- 11:30 – 12:30 Polskie powstania: szanse, nadzieje i rzeczywistość
Adam Przechrzta z prelekcją na temat: „Polskie powstania: szanse, nadzieje i rzeczywistość”
Warsztat Mechaniczny,Zabytkowa Kopalnia GUIDO, Zabrze ul. 3- go Maja 93
- 12:30 – 14:00 Westerplatte „Co tam naprawdę się stało ?”
Jacek Komuda z prelekcją na temat: „Westerplatte „Co tam naprawdę się stało?” połączone z wyświetleniem etiudy filmowej „Hubal” i spotkaniem autorskim.
Warsztat Mechaniczny,Zabytkowa Kopalnia GUIDO, Zabrze ul. 3- go Maja 93
- 15:00 – 16:00 Obłęd 1914-1918
Michał Gołkowski z prelekcją „Obłęd 1914-1918 czyli o o niesamowitych, niewiarygodnych i niestety prawdziwych legendach okopowych, jak również o tym, co propaganda potrafi zrobić z człowiekiem i dlaczego nierzadko kręcimy bat na własne plecy”.
Warsztat Mechaniczny,Zabytkowa Kopalnia GUIDO, Zabrze ul. 3- go Maja 93
- 16:00 – 17:00 Duchy w Belwederze, Wirujące stoliki i…eksperymenty najsłynniejszego polskiego jasnowidza
Tomasz Duszyński z prelekcją „Duchy w Belwederze Wirujące stoliki i eksperymenty najsłynniejszego polskiego jasnowidza Stefana Ossowieckiego z marszałkiem Józefem Piłsudskim”. Uczestnicy spotkania dowiedzą się, między innymi, dlaczego Naczelnik spał przy zapalonym świetle. Prelekcja tylko dla słuchaczy o mocnych nerwach. Prelegent zapewnia, że podczas spotkania żaden duch nie ucierpi…
Warsztat Mechaniczny,Zabytkowa Kopalnia GUIDO, Zabrze ul. 3- go Maja 93
- 10:00 – 20:00Stoisko wydawnictwa Fabryki Słów – Przekop przy Komorze Badawczej nr 8
Zapraszamy fanów historii alternatywnej i fantastyki na stoisko wydawniczne Fabryki Słów. Będzie możliwość zakupu książek autorów, którzy są prelegentami na naszym Festiwalu. Obok stoiska odbędą się spotkania z autorami.
Cały program wydarzenia dostępny na: http://alterhist.pl/program-wydarzenia-fha/
Organizatorem jest Stowarzyszenie Pokolenie z Katowic.
pozdrawiam serdecznie,
Małgosia Wojewoda