Relacja z pielgrzymki pieszej z Malhowic do Sanktuarium M.B. Różańcowej w Niżankowicach na Ukrainie oraz z pielgrzymki rowerowej „Pamięci Ofiar Golgoty Lacka i Dobromila”.
W sobotę 07 października 2017r. w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Niżankowicach odbyła się Msza św. odpustowa, po niej nabożeństwo z wystawieniem Najświętszego Sakramentu, a o godz. 14.00, wszyscy wierni włączyli się do ogólnopolskiej „Modlitwy Różaniec do Granic”. W Mszy św. koncelebrowanej pod przewodnictwem ks. Krzysztofa Pichura z Pantalowic k/Jarosławia i modlitwie różańcowej uczestniczyło ośmiu księży z kresowych polskich kościołów i jeden grekokatolicki duchowny z Sambora. Modlono się o pokój w Polsce i na świecie, zakończenie wojny na Ukrainie i ofiary ludobójstwa w 1941r. w Lacku i Dobromilu. Miejscową, nieliczną już polską rzymskokatolicką wspólnotę z ks. proboszczem Andrzejem Rogóż reprezentowało 10 osób. Pielgrzymami z Polski były osoby z Przemyśla i okolic, Przeworska i Kosiny k/Łańcuta oraz Nowej Sarzyny. Wielu z nich przyszło podziękować Matce Bożej za uzdrowienie.
W drodze powrotnej z Sanktuarium, idąc ulicą Adama Mickiewicza do granicy w Malhowicach pielgrzymi odmawiali różaniec. Na zakończenie pielgrzymki na granicy, na niebie ukazała się wymowna tęcza.
Pielgrzymka rowerowa „Pamięci Ofiar Golgoty Lacka i Dobromila”
Przy okazji otwarcia granicy na odpust w Sanktuarium w Niżankowicach odbyła się rowerowa pielgrzymka do Lacka i Dobromila. Pomimo porannego deszczu w pielgrzymce rowerowej uczestniczyli członkowie Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu: Janusz Sorocki, Marek Rusinowski, Marian Radlak, Krzysztof Kocyła oraz Jacek Klimczak z Jarosławia. W Dobromilu, przy budynku dawnego więzienia, gdzie w czerwcu 1941r. sowieccy NKWD-owcy zamordowali Polaków, Ukraińców i Romów, rowerzyści zapalili biało-czerwone znicze i złożyli biało-czerwone róże. W tym więzieniu zamordowany został m. in. Prezydent Przemyśla Władysław Baldini.
W drodze powrotnej rowerzyści zapalili znicze i złożyli kwiaty na pomniku – dawnym szybie kopalni soli w Lacku, gdzie NKWD-owcy zamordowali Polaków i Ukraińców, a po wkroczeniu do Lacka wojsk niemieckich , Niemcy zamordowali Żydów.
Udział pielgrzymów pieszych w odpuście w Sanktuarium w Niżankowicach, „Modlitwie Różańcowej do Granic”, a nawet poza obecną granicą oraz rowerowa pielgrzymka „Pamięci Ofiar Golgoty Lacka i Dobromila” były możliwe dzięki uprzejmości Straży Granicznej i Urzędu Celnego Polski i Ukrainy, którym w imieniu ks. Andrzeja Rogóż – proboszcza Sanktuarium w Niżankowicach oraz wszystkich pielgrzymów serdecznie dziękuję.
Stanisław Szarzyński
Prezes Klubu Inteligencji Katolickiej i Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu
organizator pielgrzymki