Szlakiem Wołyńskich Krzyży, wokół Huty Stepańskiej z Januszem Horoszkiewiczem
Wyrka miejsce kościoła pw. Podwyższenia krzyża Świętego
Ten fotoreportaż poświęcam poległemu w obronie Wyrki Bronisławowi Piotrowskiemu zw. Pietrołaj, którego nikt nie pochował.
Kościół wybudowano staraniem ludności w 1934 r. Przy kościele powstała okazała Plebania, przeznaczona w zamyśle na rozwój życia kulturalnego i miejsce zebrań. W 1939 r. sowieci wypędzili Księdza Jana Szarka i urządzili sielradę, za Niemców urzędowali tam jeszcze szucmani.
Kościół został podpalony 17 VII 1943 r. Kiedy następnego dnia o świcie, cześć ludności uciekała z Huty Stepańskiej, zobaczyła dach blaszany po kościele, który wyglądał jak koszmarny, dymiący namiot. Poszukujący swoich bliskich wchodzili pod tą blachę, w pogorzelisko, sprawdzając czy czasem Ich tam nie ma.
- Miejsce kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Wyrce.
- Kiedy pierwszy raz dotarłem na miejsce kościoła, zobaczyłem teren przekopany przez poszukiwaczy ” skarbów”. Wykopane i pozostawione w rozsypanej ziemi, były: kute gwoździe, jakieś odlewy żeliwne, kawałek kosy i jeden zawias z okna. Gwoździe pozbierałem i rozesłałem dawnym mieszkańcom Wyrki.
- Stawiamy krzyż.
- Pod krzyżem modli się śp. Jan Domański. W czasie uroczystości powiedział mi że juz może spokojnie umierać, zobaczył swoją „ziemię obiecaną i wyśnioną” której nigdy w myślach nie opuścił. Za kilka miesięcy zmarł, kiedy leżał bez życia w szpitalu, córka poprosiła abym napisał mu słowo pożegnalne. Było odczytane w czasie pogrzebu, zamiast kazania.
- Tablica z krzyża.
- Krzyż poświęcił Ks. BP Ordynariusz Marcjan Trofimiak
- Msza Święta na m. kościoła
- Część dzieci które uczęszczały do szkoły w Wyrce. Są tam Polskie i Ukraińskie dzieci. Za nauczycielem Skibą stoją trzy córki jednego z Hryszczenków, w białych bluzkach z warkoczami. Stoi, Holonko z Ziwki, co chodził z banderowcami, a potem zabili go partyzanci z oddziału Kochańskiego, przechodzący przez spalone Siedlisko. Żyje jeszcze kilka osób ze zdjęcia z którymi rozmawiałem.
Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji pod adresem mejlowym: janusz-huta-stepanska@wp.pl
Dużo cennych informacji o Wołyniu i Wyrce można znaleźć na stronie P. Andrzeja Mielcarka. Proszę szukać na pasku litery W , a potem Wyrka.
Mój roboczy spis rodzin z Wyrki
Janusz Horoszkiewicz