Szanowni Państwo,
z niepokojem obserwujemy szczególną kampanię agresji wymierzoną w szkoły, które szanują prawo dzieci do modlitwy i wychowania w zgodzie z przekonaniami rodziców. Autorka „Gazety Wyborczej” i radykalnej „Krytyki Politycznej” pisze, że „uczniowie zmuszani są do chodzenia na mszę”, a religię „wciska się między lekcje”. Portal „Gazety Wyborczej” epatuje tytułem „Religia zapycha szkoły”. Wyraźnie widać, do czego zmierza ta napaść lewicowych ideologów.
Za wieloma atakami stoi fundacja z Lublina, która — jak ujawniliśmy w ubiegłym roku — była sowicie opłacana z tzw. funduszy norweskich rozdzielanych przez założoną przez George’a Sorosa Fundację Batorego.
Zabronili maluchom modlitwy przed posiłkiem
To właśnie ateiści z lubelskiej fundacji przed dwoma laty zaatakowali przedszkole w Szczedrzyku w opolskiem, w którym przez wiele lat istniał wypracowany przez rodziców i nauczycieli zwyczaj modlitwy przed posiłkiem. Nagonka była tak dotkliwa, że maluchom zakazano wspólnej modlitwy.
W tym roku ataki fundacji znacznie przybrały na sile. Celem ich szykan stała się podstawówka w Pruszkowie, której szkolny hymn zawiera odwołania do Boga, a także szkoła podstawowa w Sochaczewie, która wpisała w harmonogram rozpoczęcia roku szkolnego Mszę Świętą.
Wiele szkół i przedszkoli kapituluje w zderzeniu z prawniczym językiem gróźb kierowanych przez ideologów „świeckości szkoły”. Tymczasem Sąd Najwyższy jasno orzekł w 2013 roku, że osoba niewierząca nie może oczekiwać, że nie będzie miała kontaktu z osobami wierzącymi, ich praktykami i symbolami religijnymi. A już w 1993 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że odmawianie dzieciom modlitwy w szkole stanowi naruszenie Konstytucji RP.
W ostatnich tygodniach w działania wymierzone w wolność religijną naszych dzieci i rodzin włączyli się politycy „Nowoczesnej”, ogłaszając projekt ustawy stopniowo usuwającej lekcję religii z polskich szkół. Warto zauważyć, że tym razem oczywista sprzeczność projektu z konstytucją nie powstrzymuje ich od forsowania swych radykalnych pomysłów.
Nasz poradnik dla uczniów i nauczycieli
Dlatego Instytut Ordo Iuris opracował praktyczny poradnik informujący o prawach przysługujących uczniom w zakresie praktyk religijnych w szkole. Przypominamy, że obowiązkiem placówki jest zapewnienie uczniom stosownych warunków do modlitwy.
Zachęcam do korzystania i rozpropagowania tego opracowania [pobierz ulotkę], które w jasny i przejrzysty sposób tłumaczy, jakie prawa mają rodzice i uczniowie oraz jakie obowiązki w tym względzie ma szkoła.
Gwarantujemy pomoc prawną
Z moich doświadczeń wynika, że odmowa organizacji modlitwy w szkole często wynika po prostu z braku znajomości przepisów i obawy przed naciskami zwolenników ateizacji przestrzeni szkolnej. Dlatego nie tylko promujemy nasz krótki informator, ale także gwarantujemy pomoc naszych prawników, którzy spokojnie i rzeczowo wyjaśnią władzom szkolnym zakres ich obowiązku do zapewnienia warunków nieskrępowanego, publicznego wyznawania wiary.
Musimy zrobić wszystko co w naszej mocy, by obronić prawo do wolności sumienia i religii w polskich szkołach!
Z wyrazami szacunku
P.S. Poprzednie pokolenia pokazały, że potrafią zjednoczyć się w walce o polską szkołę. W czasach zaborów walczyliśmy o naukę religii po polsku, podczas okupacji ryzykowaliśmy życiem na tajnych kompletach, w PRL walczyliśmy o katechezę i lekcje niezakłamanej historii. Dziś to wszystko gwarantuje nam polskie prawo. Nie pozwólmy, by ktokolwiek zniweczył wysiłek pokoleń! Zwłaszcza, że jak przestrzega znany polski pedagog prof. Aleksander NalaskowskI – „jak w szkole nie będzie chrześcijaństwa, to wejdzie cokolwiek: ulica i zgubna ideologia”.
________________________________________
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris jest fundacją i prowadzi działalność tylko dzięki hojności swoich Darczyńców.
________________________________________
Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris
ul. Górnośląska 20 lok. 6, 00-484 Warszawa
(22) 404 38 50
www.ordoiuris.pl