Mamy przyjemność serdecznie zaprosić wszystkich zainteresowanych oraz sympatyków kultury i tradycji ormiańskiej
na spotkanie z okazji Dnia Niepodległości Pierwszej Republiki Armenii.
Nasza Ojczyzna uzyskała niepodległość 28 maja 1918 roku. W tym roku przypada 98. rocznica tego doniosłego wydarzenia.
Spotkanie odbędzie się 27 maja 2016 roku o godzinie 18.00 w refektarzu klasztoru Ojców Dominikanów, obok Skweru Ormiańskiego we Wrocławiu.
Ara i Karen
Ուրախ ենք հրավիրել հայկական մշակույթով ու ավանդույթով հետաքրքրված բոլոր համակիրներին Հայաստանի Առաջին հանրապետության Անկախության օրվա առիթով կայանալիք հանդիպմանը: Մեր հայրենիքը անկախություն ձեռք բերեց 28.05.1918 թ. Այս տարի լրանում է 98-րդ տարեդարձը այս պատմական իրադարձության: Հանդիպումը տեղի կունենա 27.05.2016 ին ժամը 18.00-ին Վրոցլավի Դոմինիկյան հայրերի սեղանատան մեջ , Հայկական պուրակի կողքին. Հարգանքներով՝
Արա եւ Կարեն
————————–
Kraków – Dzień Drukarza.
Jak co roku, w dniu 27 maja (piątek) o godz. 17.00 spotykamy się przy pomniku Prasy Niezależnej na os. Szklane Domy w Nowej Hucie. Zapraszam podziemnych drukarzy, kolporterów, redaktorów i wszystkich, którym Wolne Słowo nie jest obojętne.
Jednym z celów twórców stanu wojennego było pozbawienie społeczeństwa dostępu do niezależnych informacji. Odpowiedzią był masowy rozwój podziemnej prasy. Pierwsze numery niezależnych gazetek ukazały się w różnych częściach kraju już 14 grudnia 1981 r. Wkrótce ukazywały się setki tytułów, wychodzących w nakładach od kilkuset sztuk do kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. Wydawały je struktury „Solidarności” oraz innych ugrupowań podziemnych. Największą liczbą numerów wydanych w podziemiu może się poszczycić „Z Dnia na Dzień”, organ dolnośląskiego Regionalnego Komitetu Strajkowego, ukazało się ich aż 394!
Bibliografia sporządzona przez Bibliotekę Narodową zawiera informacje o 4338 tytułach „bibuły” (a i tak nie jest to pełny spis tytułów), wydanych w latach 1976–1989.
„Bibułę” powielano w najróżniejszy sposób. Dominowały najróżniejszej maści powielacze (białkowe, spirytusowe i in.), popularne „ramki”, z czasem upowszechnił się także druk offsetowy.