Szlakiem Wołyńskich Krzyży, wokół Huty Stepańskiej z Januszem Horoszkiewiczem.
Chołoniewicze gm. Silno
Ten fotoreportaż dedykuję najwaleczniejszym obrońcom Huty Stepańskiej, kuzynom Kopijom, Zygmuntowi, Stefanowi i Frankowi z pobliskiego Zaułka. Ich nieszczęściem było pójście do oddziału por. Kochańskiego ps. Bomba vel Wujek z którym mieli konflikt. Pozostawili rodziny w Przebrażu i tam chcieli wracać z ” zasłucza „, na co nie mieli zgody. Kochański przewidując że odejdą, wysłał Ich na patrole i wtedy Ich zamordowano. To zbrodnia ohydna i przemilczana, bohaterzy huciańscy nie mają nawet grobów.
- Cmentarz w Chołoniewiczach, upamiętniony ponownie w 1998 r. staraniem „Huciańskiego Komitetu Upamiętnień” pod przewodnictwem śp. gen. Czesława Piotrowskiego. Cmentarz wyczyszczono, ogrodzono i wzniesiono obelisk zwieńczony wysokim krzyżem. Dziś na nowo zarósł, a ogrodzenie zdewastowano.
- Krzyż na cmentarzu w Chołoniewiczach. Parafia powstała przy istniejącej kaplicy w latach dwudziestych, skupiała Polaków z całej okolicy. Same zaś Chołoniewicze były prawie w 100 % zamieszkałe przez Ukraińców.
- Na cmentarzu znajduje się kaplica grobowa Pana na Chołoniewiczach śp. Henryka Srzedzińskiego. W kaplicy jest widoczny otwór przez który wdarli się grabieżcy, dziś jest na nowo zamurowany i otynkowany. Sama zaś kaplica przykryta jest zniszczonym eternitem.
- Innym zachowanym nagrobkiem jest grób śp. Romualda Sehena, lekarza, oficera i śp. Bolesława Naumowicza, nauczyciela z Chołoniewicz, męża córki Popa z Harajmówki. Ona Ich kości ze spalonej stodoły Rokitów gołymi rękami wygrzebała i sama pochowała. Do dziś ktoś dba o ten grób, prawdopodobnie dzieci Naumowicza, które mieszkają w Równym.
- Obelisk pod krzyżem.
.
- Zdjęcia Kaplicy i tablicy.
Zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji pod adresem mejlowym: janusz-huta-stepanska@wp.pl
Dużo cennych informacji o Wołyniu można znaleźć na stronie p. Andrzeja Mielcarka.