Uroczystości upamiętniające zagładę ludności polskiej w dwóch miejscowościach na Podolu (obecna Ukrina) – Hucie Pieniackiej i Korościatynie – odbyły się w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu. Gościem specjalnym uroczystości był ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski.
Relacja z Mszy św. i uroczystości 71 rocznicy Zagłady Huty Pieniackiej i Korościatyna na Podolu.
W niedzielę 1marca 2015r w Kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odbyła się Msza św. koncelebrowana poświęcona pamięci Polaków zamordowanych 28 lutego 1944r. przez SS Galizien i ukraińskich nacjonalistów w Hucie Pieniackiej i Korościatynie oraz w intencji zmarłych i żyjących Żołnierzy Podziemia Antykomunistycznego.
W koncelebrze Mszy św. której przewodniczył proboszcz- ks .Jan Mazurek uczestniczyli: ks. Grzegorz Czerwonka z Przemyskiej Katedry, ks. Łukasz Kociołek – Kapelan Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, ks. prałat Stanisław Czenczek – Kapelan Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu i Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemuślu oraz Ks. Tadeusz Isakowicz -Zaleski, Kapelan Rodzin Kresowych, członek honorowy Światowego Kongresu Kresowian, duszpasterz Kościoła Ormiańskiego w Polsce. W Homilii ks. prałat Stanisław Czenczek mówił o zamordowanych 28 lutego 1944r Polakach w Hucie Pieniackiej, których około tysiąc osób w tym starców i dzieci zginęło w ogniu spalonej wsi. Zginęli bo byli Polakami. W dalszej części homilii mówił o Żołnierzach wyklętych, niezłomnych bohaterach, prześladowanych i zamordowanych przez Służby Bezpieczeństwa w powojennej Polsce.
Wspomniał ppłka Łukasza Cieplińskiego, zamordowanego 1 marca 1951 przez SB na warszawskim Mokotowie, który w grypsie z więzienia pisał do Żony i Syna „Odbiorą mi tylko życie, a to nie jest najważniejsze. Cieszę się, że będę zamordowany jako Katolik za Wiarę Świętą, jako Polak za Polskę niepodległą i szczęśliwą, jako człowiek za Prawdę i Sprawiedliwość. Wierzę dziś, że idea Chrystusowa zwycięży i Polska niepodległość odzyska, a pohańbiona godność ludzka będzie przywrócona”.
Od 2011r dzień 1 marca jest ustanowiony Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
W 2013r na prośbę Żołnierzy AK z Rzeszowa rozpoczął się proces beatyfikacyjny pułkownika Łukasza Cieplińskiego.
Uczestnicy Mszy św. wysłuchali utworu „Ave Maria” wykonanego na skrzypcach przez prof. Annę Trojanowską ,a także autorskiego wiersza Teresy Paryny pt. „Wyklęci -Niezłomni”
Na zakończenie Mszy św. ks. Tadeusz Isakowicz – Zaleski mówił o Korościatynie i dokonanym tam 28 lutego 1944r ludobójstwie na Polakach przez nacjonalistów z OUN-UPA. Apelował by pamiętać o Rodakach, którzy zostali zamordowani za to tylko, że byli Polakami i by pamiętać, że ” Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”
Po Mszy św. odbyły się uroczystości przy pomniku / martyrologii Polaków w Rumnie/ gdzie od 2010r złożona jest Urna z ziemią z Huty Pieniackiej, pobraną 28 lutego 2009r po uroczystościach z udziałem Prezydentów – Lecha Kaczyńskiego i Wiktora Juszczenki w Hucie Pieniackiej.
Po modlitwie i powitaniu licznie zgromadzonych uczestników , delegacje przemyskich stowarzyszeń, w tym Kresowych, Sybirackich , Rodzin Katyńskich oraz zastępcy Prezydenta Miasta – Grzegorz Hayder i Janusz Hamryszczak złożyli kwiaty i zapalone znicze.
Wiązanki kwiatów złożyli również Starosta Powiatu Przemyskiego -Jan Pączek i Wójt Gminy Przemyśl- Andrzej Huk, Radni Miasta i Powiatu, przedstawiciele Izby Celnej i Straży Granicznej oraz Parlamentarzyści: senator RP Andrzej Matusiewicz, posłowie: Andrzej Ćwierz i Mieczysław Golba, który zaprosił na 17 kwietnia do Wiązownicy na uroczystości upamiętniające Polaków zamordowanych przez nacjonalistów ukraińskich.
Uroczystość odbywała się
z udziałem Pocztów Sztandarowych, m. in. Żołnierzy Rezerwy Wojska Polskiego, NSZZ „Solidarność” Ziemi Przemyskiej, Związku Zaw. „Solidarność” Kolejarzy, I L.O., SP 16 im. „Orląt Lwowskich”, Strzelców II L.O. oraz SP 4.
Oprawę muzyczną uroczystości przy pomniku wykonali członkowie Salezjańskiej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pana Krzysztofa Polniaka i kierownika Stanisława Zaczyńskiego.
Organizatorami uroczystości byli: Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów, Przemyskie Rodziny Kresowe i Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu
Z Kresowym pozdrowieniem !
Stanisław Szarzyński
Prezes SPPTiK oraz KIK w Przemyślu