22 lutego, dzień urodzin założyciela skautingu generała Roberta Baden-Powella (1857) i jego żony Olane (1889), jest od 1926 roku wielkim świętem przyjaźni ludzi, których połączyły ideały Służby i Braterstwa.
Obchodzą go również harcerki i harcerze w Polsce, duchowo łącząc się ze wszystkimi druhnami, druhami, skautkami oraz skautami na całym świecie. 22 lutego spełniają się piękne słowa z piosenki „Jamboree”: „nie będzie różnic wśród narodów, granice zbudujemy z serc”, a przy ogniskach i kominkach płyną wspomnienia dawnych spotkań, snują marzenia na przyszłość, buduje się jedność skautowej rodziny.
W epoce PRL Dnia Myśli Braterskiej nie było w kalendarzu świąt i rocznic Związku Harcerstwa Polskiego, ale obchodziły go liczne drużyny i szczepy kultywujące przedwojenne, dobre tradycje. Właśnie 22 lutego kontaktowaliśmy się ze sobą, aby potwierdzić, ze jesteśmy, działamy, czuwamy.
Po 1989 roku znowu możemy cieszyć się wzajemną przyjaźnią oficjalnie i zaświadczać, że – mimo podziału organizacyjnego – „wszyscy harcerze to jedna rodzina”.
W Dniu Myśli Braterskiej AD 2015 serdecznie pozdrawiam wszystkich przyjaciół w szarych i zielonych mundurach słowami piosenki śpiewanej w kręgu na zakończenie ogniska:
Złączeni węzłem braterskiej miłości
zwycięsko płyniem wśród życiowych fal.
Przed nami jutro jaśniejszej przyszłości,
z nami potęga, naszych czynów stal.
Dłoń z dłonią wiąż, przez życie dąż
pełen nadziei, ochoty,
swym czynem świeć, jak orzeł leć
w świat prawdy, piękna i cnoty.
Kto świat swych uczuć i myśli rozszerza,
powiększa siebie i ojczyznę swą,
a to jest celem harcerki, harcerza,
którzy potężną Polskę widzieć chcą.
Dłoń z dłonią wiąż, przez życie dąż
pełen nadziei, ochoty,
swym czynem świeć, jak orzeł leć
w świat prawdy, piękna i cnoty.
Czuwajcie, Druhny i Druhowie!
harcmistrz Jerzy Bukowski
Harcerz Rzeczypospolitej