Zamiast durnowatego Halloween, które niektórzy małpują od Amerykanów
Zdęcia na Korowód Świętych
Marsze ku czci Wszystkich Świętych w wielu polskich miastach – parafie i organizacje katolickie przygotowują na dni poprzedzające kościelną uroczystość Wszystkich Świętych akcje promujące chrześcijański charakter tego święta. Zdaniem inicjatorów takich akcji trzeba wyjaśniać wierzącym, że nie jest to święto duchów i strachu, ale święto radości i modlitwy. W wielu parafiach zorganizowane będą tzw. wieczory Wszystkich Świętych, podczas których przewidziane są czuwania modlitewne, konferencje, przedstawienia, koncerty i procesje z relikwiami.
Jedno z takich spotkań odbędzie się w gliwickiej katedrze. Zadedykowane będzie św. Faustynie Kowalskiej i św. Janowi Pawłowi II. Również w Kędzierzynie (diec. opolska) obędzie się wigilia uroczystości Wszystkich Świętych. W kościele św. Eugeniusza na Pogorzelcu o godzinie odprawione zostanie nabożeństwo wprowadzenia relikwii świętych oraz Msza, po której wyruszy procesja ulicami miasta. W jej trakcie uczestnicy odmówią różaniec i odśpiewają Litanię do Wszystkich Świętych.
W tym roku już trzecia edycja Tczewskiego Balu Świętych poprzedzi uroczystość Wszystkich Świętych. W programie: tańce, występy, spora dawka humoru i dobrej zabawy. Tradycyjnie bal poprzedzi przemarsz ulicami Tczewa barwnego korowodu mieszkańców przebranych za aniołów oraz postacie świętych. – Bal Świętych to czas na zabawę, tańce, występy, ale również modlitwę, aby uczcić wszystkich świętych – podkreśla organizator, ksiądz Krystian Feddek z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie. Tak więc wielkie świętowanie rozpocznie się 31 października o godz. 16.30 na placu przy Galerii Kociewskiej, skąd roztańczony korowód przejdzie aż na Plac Hallera. Tam rozpocznie się zabawa z wodzirejem.
W programie przewidziano m.in. występy zespołów Juventus, Biedronki, Nieboskłonni, Wincentyńskiej Młodzieży Maryjnej (pantomima), spotkanie z ks. Piotrem Pruskim – koordynatorem Światowych Dni Młodzieży oraz tańce. Organizatorzy przygotowali również niespodziankę – podczas balu będzie można posmakować prawdziwą zupę z dyni. Jak zaznaczają organizatorzy, program jest tak bogaty, że każdy znajdzie w nim propozycję dla siebie. Dlatego zapraszają do Tczewa zarówno jego mieszkańców, jak i osoby z diecezji pelplińskiej, czy Trójmiasta.
… Do uczestnictwa w kontynuacji „Korowodu Świętych” zapraszają organizatorzy Rolkoteki Holy Wins, która odbędzie się 31 października w „LUCE Arena” w Bielsku-Białej. Działający tu od niedawna ośrodek prowadzi Fundacja „Luce”, upamiętniająca w swej nazwie postać bł. Chiary Badano, urodzonej 29 października 1971 roku patronki Światowych Dni Młodzieży. Kierujący Fundacją Ks. Mateusz Dudkiewicz wyjaśnia, że rolkoteka dla młodych ze świętymi ma być kontynuacją „Korowodu Świętych”, który od 9 lat przechodzi ulicami Bielska-Białej. W programie rolkoteki: „Przyszli święci”, „Niebiańskie przyciąganie”, „Księga świętych po bandzie”. Organizatorzy zapewniają, że osoby przebrane za świętych wejdą na rolkowisko za darmo. Na miejscu dostępna będzie wypożyczalnia rolek i wrotek.
W Krakowie po raz pierwszy odbędzie się Noc Światła. Wydarzenie organizowane od 2007 roku w Wielkiej Brytanii organizuje w dwóch krakowskich kościołach Fundacja im. Andrzeja Cudzicha. Mszy dla uczestników krakowskiej Nocy Światła będzie przewodniczył bp. Grzegorz Ryś. „Dążymy do tego, by 'miażdżyć system’, wychodzić poza schemat, pokazać podczas intermedialnego spotkania, że nie chcemy skupiać się na tym, co dzieli, ale co łączy. Każdy znajdzie coś dla siebie: będzie koncert, grupy taneczne, efekty dźwiękowe, strefa ciszy i oczywiście gra… światłem” – czytamy na stronie internetowej zapowiadającej wydarzenie. Organizatorzy rozdając pomarańczowe okulary chcą zmienić sposób patrzenia i przestrzeń na poważne rozważania oraz rozmowy. W programie wydarzenia przewidziany jest bal dla dzieci, nocna adoracja, wystawa przygotowana przez stowarzyszenie Vera Icon i nabożeństwo intermedialne. „Podjęliśmy się zorganizowania Krakowskiej Nocy Światła, której zadaniem jest przeniesienie akcentu z rzeczywistości pełnej mroku na promieniującą światłością i radością prawdę o niebie” – tłumaczy Mikołaj Budniak, Prezes Fundacji im. Andrzeja Cudzicha, będącej organizatorem przedsięwzięcia. „Poprzez organizację pierwszej Krakowskiej Nocy Światła włączamy się w międzynarodową inicjatywę Nocy Światła, zataczającą coraz szersze kręgi na całym świecie, a także realizujemy wezwanie papieża Franciszka do zastąpienia 'Halloween’ poprzez 'Holly wins'” – dodaje Budniak.
Na modlitewne czuwanie przy relikwiach Chrystusowego Krzyża i świętych błogosławionych zapraszają w przededniu Wszystkich Świętych Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej – kustosze sanktuarium na Świętym Krzyżu. Marsz Wszystkich Świętych wyruszy spod sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem na parafialny cmentarz. Modlitewne czuwanie w świętokrzyskim sanktuarium rozpocznie się 31 października o godz. 19.00 przy Krzyżach Katyńskich w Hucie Szklanej. Następnie procesja uwielbienia wyruszy do bazyliki świętokrzyskiej. Będą w niej niesione relikwie świętych i błogosławionych przez przedstawicieli parafii dekanatu świętokrzyskiego, daleszyckiego i bodzentyńskiego. O godz. 20.00 odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu z modlitwą uwielbienia, litania do wszystkich świętych. Eucharystii, podczas której będzie odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przewodniczył będzie biskup pomocniczy częstochowski Antoni Długosz. Zwieńczy ją błogosławieństwo i ucałowanie relikwii Drzewa Krzyża Świętego oraz świętych i błogosławionych, a także agapa. – Poprzez wspólne czuwanie i modlitwę pragniemy ukazać piękno powołania do świętości. Nasza wspólna modlitwa to alternatywa, swoisty znak sprzeciwu wobec organizowanych w tym czasie obrzędów „halloween”, które tak bardzo w ostatnim czasie nabierają na sile – skomentował o. Dariusz Malajka OMI, kustosz bazyliki świętokrzyskiej i rzecznik prasowy świętokrzyskich oblatów.
Plejada świętych ponownie zagości w kościele Matki Bożej Królowej Świata w Radomiu. A wszystko to w ramach drugiej edycji Nocy Świętych, która odbędzie się 31 października. Spotkanie będzie przebiegało pod hasłem: „Święci, niebieskiej mieszkańcy krainy”. Ks. Gabriel Marciniak, proboszcz parafii Matki Bożej Bolesnej w Radomiu mówi, że wydarzenie ma wprowadzić jej uczestników w uroczystość Wszystkich Świętych. – Chcemy promować świętość, pokazywać życie dobrych ludzi. Mamy wielu idoli na ziemi, ale ich życie wygląda różnie, często przekazują negatywne wartości – powiedział ks. Gabriel Marciniak.
Tegoroczna Noc Świętych rozpocznie się o godz. 19.30 nabożeństwem ku czci świętych z adoracją relikwii w kościele Matki Bożej Królowej Świata przy ulicy Grzybowskiej. Tam zostanie zgromadzonych 21 relikwiarzy. W programie będzie wspólna modlitwa w towarzystwie świętych: Filipa, Jana Pawła II, Faustyny, Franciszka z Asyżu, Grzegorza Wielkiego, Teresy od Dzieciątka Jezus, Stanisława Kostki, Kazimierza, Andrzeja Boboli, Charbela i Alberta Chmielowskiego oraz błogosławionych: Marii od Męki Pańskiej, Karoliny Kózkówny, Honorata Koźmińskiego, Edmunda Bojanowskiego, Michała Sopoćki, Bronisława Markiewicza, Rafała Kalinowskiego, Jana Henryka Newmana, Dzieci Fatimskich, Męczenników II Wojny Światowej. O 21.00 zaplanowano „Koncert Wspomnieniowy” poświęcony znanym, zmarłym w 2015 r., radomianom, który odbędzie się w kościele św. Stanisława na Placu Konstytucji 3 Maja. O 22.00 rozpocznie się koncert pieśni ku czci polskich świętych w kościele św. Katarzyny przy ulicy Żeromskiego. O godz. 23.15 nastąpi uformowanie kolumny i przejście z relikwiami świętych na cmentarz przy ulicy Limanowskiego, a o północy rozpocznie się Msza święta ku czci wszystkich świętych.
We Wrocławiu i w kilku innych miastach archidiecezji w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych będzie można wziąć udział w marszu świętych lub spędzić czas na balu, którego uczestnicy przebiorą się za osoby wyniesione na ołtarze. Przygotowywane są również procesje, czuwania i modlitwy. Poza stolicą Dolnego Śląska różnego rodzaju inicjatywy związane z obchodami Wszystkich Świętych podejmują takie miejscowości, jak Milicz, Jelcz–Laskowice, Czernica i Prusice. Przypuszczalnie największa inicjatywą będzie „Holy wins” czyli marsz, który wyruszy z wrocławskiego kościoła pw. NMP na Piasku i podąży w stronę rynku. Poprzedzi go Msza św. Rozpocznie się ona o 18.30. Uczestnicy będą ubrani w jasne barwy. Przyniosą także ze sobą wizerunki świętych i błogosławionych oraz świece. Podobna procesja przejdzie z kościoła na wrocławskich Popowicach w kierunku kościoła pw. św. Jadwigi na Kozanowie. Rozpocznie się ona nieszporami z uroczystości Wszystkich Świętych, a zakończy Eucharystią. Uczestnicy proszeni są o to, by przebrać się za wybranych świętych. W procesji będą niesione relikwie kilkudziesięciu świętych i błogosławionych. Prowadzona będzie także modlitwa za miasto Wrocław i za Światowe Dni Młodzieży.
W tym roku podobne imprezy organizowane są także w kilku innych miastach Dolnego Śląska. Coraz więcej podmiotów organizuje także bale Wszystkich Świętych. – Często można usłyszeć, że dzień Wszystkich Świętych kojarzy się ze smutkiem, związanym z przemijaniem człowieka, tymczasem tego rodzaju inicjatywy przywracają prawdziwą treść, jakie niesie ta uroczystość – tłumaczy ks. Rafał Kowalski, rzecznik Archidiecezji Wrocławskiej, dodając, że ich organizatorom nie chodzi o tworzenie alternatywy dla obchodów Halloween, ale o pomoc w zrozumieniu, że dzień 1 listopada jest jednym z najbardziej radosnych świąt w Kościele katolickim.
W kilkunastu miastach i parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej odbędzie się Noc Świętych. To radosne, modlitewne czuwanie w wieczór 31 października z prezentacją świętych, śpiewami, marszami, a gdzieniegdzie zupą dyniową na finał. W Gnieźnie każda Noc Świętych ma od lat swoich szczególnych bohaterów. Przypominano już życie m.in.: bł. Bronisława Markiewicza, św. Wincentego Pallotiego, bł. Edmunda Bojanowskiego i innych. W tym roku bohaterami wieczoru będą wspólnie św. Wincenty á Paulo oraz św. Ludwika de Marillac. Do kościoła garnizonowego, gdzie czuwanie zwyczajowo się odbywa przybędą też relikwie świętych i błogosławionych obecnych w Gnieźnie ze św. Wojciechem na czele. Do ołtarza wniosą je ich żywe ikony, czyli dzieci w odpowiednich strojach i z atrybutami. Po prezentacji bohaterów odbędzie się adoracja Najświętszego Sakramentu i śpiew Koronki do Bożego Miłosierdzia, a później wyruszy procesja do katedry gnieźnieńskiej, gdzie będzie miało miejsce rozwiązanie konkursów zorganizowanych przez wydział katechetyczny gnieźnieńskiej Kurii.
Swoją Noc Świętych będzie miał także Inowrocław. Czuwaniu towarzyszyć będzie hasło „Młodość może być święta”. Wszystko rozpocznie się uroczystym wniesieniem relikwii świętych i błogosławionych do kościoła pw. Zwiastowania NMP, następnie młodzież przedstawi krótką historię życia bł. Chiary Luce Badano i bł. Piera Giorgio Frassati, po czym wszyscy wspólnie odmówią nieszpory i udadzą się procesyjnie na cmentarz przy bazylice Imienia NMP, aby pomodlić się za zmarłych i zapalić tam znicze. Wszystko zakończy się Apelem Jasnogórskim w inowrocławskiej bazylice oraz koncertem zespołu „Deesis”.
Modlitewne czuwanie w wigilię uroczystości Wszystkich Świętych zaplanowano też w Nekli, Golinie, Strzelnie, Wągrowcu, Chodzieży, Słupcy, Żninie, Trzemesznie, Kruszwicy i Długiej Goślinie, gdzie proboszczem jest od niedawna pomysłodawca całego przedsięwzięcia ks. Jan Kwiatkowski. I jak kiedyś w Gnieźnie, tak teraz tam zaczyna od początku i organizuje pierwszą goślińską Noc Świętych. Będzie prezentacja patronów wsi, Apel Jasnogórski, nieszpory, przemarsz z pochodniami i zapalenie paschalnego ognia nadziei, a na koniec dla wszystkich zupa i ciasto z dyni przygotowane przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich.
W wigilię Wszystkich Świętych, 31 października, ulicami wielu miejscowości archidiecezji poznańskiej przejdą Korowody Wszystkich Świętych. Największy korowód wyruszy w Poznaniu z dziedzińca Galerii MM. Jak wyjaśnia w rozmowie z KAI Paweł Łączkowski, jeden z organizatorów poznańskiego Korowodu Wszystkich Świętych, ta nowa, bardzo prężnie rozwijająca się tradycja, podkreśla radosny charakter uroczystości, podczas której wspomina się tych wszystkich, którzy osiągnęli już niebo. To również wartościowa kontrpropozycja dla dzieci, które niestety coraz częściej angażują się w pogański zwyczaj Halloween, a także świetna okazja do lepszego poznania własnych patronów. Uczestnicy korowodów są bowiem zaproszeni do tego, aby przebrać się za postacie świętych i błogosławionych oraz do przyniesienia ze sobą dowolnego instrumentu i latarki, po to, aby wspólnie robić „Boży raban”.
Korowód Wszystkich Świętych wyruszy w Poznaniu o godz. 16 z dziedzińca śródmiejskiej Galerii MM przy ul. Święty Marcin 24. Towarzyszyć mu będą postaci św. Marcina z Tours – patrona jednej z najważniejszych ulic miasta, św. Urszuli Ledóchowskiej – współpatronki archidiecezji poznańskiej oraz św. Dominika Savio – patrona nie tylko ministrantów, ale także małżeństw starających się o potomstwo i kobiet w stanie błogosławionym. Po korowodzie w salach dawnego kolegium jezuickiego oraz w Cafe Misja odbędzie się Bal Wszystkich Świętych, na który zaproszone są szczególnie dzieci.
Idea Korowodu Wszystkich Świętych rozprzestrzenia się w archidiecezji poznańskiej na kolejne parafie. W tym roku zaplanowano je także m.in. w Swarzędzu, Mosinie, Kicinie, Lusowie, Puszczykowie, Obornikach, Borówcu, Śremie, Rokietnicy i Pniewach (więcej na www.korowodswietych.pl). Każdy kto chciał, mógł dostać od organizatorów poznańskiego Korowodu gotową koncepcję, jak takie wydarzenie przygotować krok po kroku i wziąć udział w zorganizowanych przez nich warsztatach.
W Gostyniu natomiast już po raz czwarty odbędzie się marsz „Holy Wins” (Święty zwycięża), który przejdzie z gostyńskiej fary do bazyliki na Świętej Górze.
Skrót ŚDM w tym roku wszystkim kojarzy się ze Światowymi Dniami Młodzieży, ale jest to również hasło tegorocznej Nocy Świętych „Święci Darem Miłosierdzia” w Łodzi. Spotkanie przy relikwiach świętych odbędzie się w sobotę 31 października o godz. 19.00 w archikatedrze łódzkiej.
Noc Świętych to propozycja zadumy nad światłem i nadzieją, zamiast ciemności pełnej strachu i duchów. Chodziło o to, by była to prawdziwie noc dla Świętych, czyli przyjaciół życia, a nie śmierci.
„Niech podczas Nocy świętych i w tym roku nie zabraknie młodzieży szkolnej, studentów, rodziców, katechetów, którzy razem ze swoimi duszpasterzami będą mogli odkryć w modlitwie, śpiewie oraz uwielbieniu Boga nieocenioną wartość wstawiennictwa świętych i błogosławionych, którzy na obecne czasy są wielkim darem Bożego Miłosierdzia” – mówi ks. Przemysław Góra, duszpasterz młodzieży archidiecezji łódzkiej. Noc Świętych organizowana jest też w innych miastach archidiecezji, m.in. w Piotrkowie Trybunalskim.
W przed dzień uroczystości Wszystkich Świętych ulicami Libiąża przejdzie Orszak Świętych. Organizatorzy zachęcają uczestników do przebrania się za swoich ulubionych patronów. –To ma również aspekt wychowawczych. Dziecko poznaje atrybuty, które odnoszą się do wydarzeń z życia danego błogosławionego czy świętego, a przez to uczy się też na czym polega droga do świętości- zaznaczają organizatorzy. I tak 31 października o godz. 11.00 w kościele Przemienienia Pańskiego zaprezentowana zostanie krótka sztuka teatralna o św. Rozalii. Rozpoczęcie Orszaku ok. godz. 11.15. W pochodzie niesione będą relikwie: św. Jan Paweł II, św. Faustyny oraz św. Rozalii. Ponad 200 gimnazjalistów z Dekanatu Libiąż ubranych w koszulki z logo Holy Wins poniesie też flagi Holy Wins oraz symbole ŚDM . Uczestnicy otrzymają również balony z logo libiąskiego Holy Wins.
Po Eucharystii do nieba zostanie wypuszczonych 1049 balonów z cytatami Polskich Świętych. Liczba ta ma przypominać, że za rok przypada 1050-lecie Chrztu Polski. A właśnie chrzest jest początkiem naszej drogi do świętości. Dla uczestników Orszaku organizatorzy przygotowują również miłe niespodzianki.
KAI