Relacja Stanisława Szarzyńskiego z uroczystości w Przemyślu upamiętniających ofiary ludobójstwa dokonanego przez UPA w Korościatynie i SS Galizien w Hucie Pieniackiej.
W niedzielę 28 lutego 2016 r. w Przemyślu upamiętniono 72 rocznicę zagłady mieszkańców polskiej miejscowości Huta Pieniacka i Korościatyna na Podolu. Uroczystość rozpoczęto Mszą św. koncelebrowaną w Kościele pw. św. Trójcy. Mszy św. przewodniczył i wygłosił homilię ks. prałat Stanisław Czenczek. W koncelebrze uczestniczyli ks. prałat Jan Mazurek – proboszcz kościoła pw. św. Trójcy oraz ks. prałat Tadeusz Pater – Kresowianin – naoczny „Świadek Historii”. Oprawę muzyczną Mszy św. wykonali członkowie salezjańskiej orkiestry „Augustino.”
W homilii ks. Stanisław Czenczek mówił o polskiej miejscowości Huta Pieniacka, gdzie 28 lutego 1944 roku ponad tysiąc mieszkańców zostało spalonych wraz z zabudowaniami przez nacjonalistów ukraińskich z OUN-UPA i SS Galizien. Zginęli tylko dlatego, bo byli Polakami. Podczas uroczystości przy pomniku wystąpił ks. Tadeusz Pater , mówił o ludobójstwie w Korościatynie i innych miejscowościach, a także rodzinnym Rumnie, gdzie w czerwcu 1944 roku ukraińscy nacjonaliści zamordowali 40 Polaków, w tym 6 osób z najbliższej rodziny księdza. Dzisiaj szczególnie ważna jest pamięć o ofiarach, bo winnych ludobójstwa nie ma, a historia jest zakłamywana i postępuje gloryfikacja ludobójców. Kończąc wystąpienie ks. Tadeusz Pater podziękował organizatorom Mszy św. i uroczystości pamięci zamordowanych Polaków pod hasłem – ”Nie o zemstę, lecz o prawdę i pamięć wołają ofiary”
We Mszy św. i uroczystości pod pomnikiem wzięły udział poczty sztandarowe: Komendy Hufca Ziemi Przemyskiej z harcerzami i komendantem Hufca phm. Mariuszem Lato, I liceum Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego, II Liceum Ogólnokształcącego ze Strzelcami i komendantem Romanem Głowaczem oraz Polacy z Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej z przygranicznych Mościsk.
Obecni byli: Pani Lucyna Podhalicz – Przewodnicząca Rady Miejskiej, reprezentująca jednocześnie marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, Zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla – Janusz Hamryszczak, Przedstawiciele Starosty Przemyskiego, Rodziny Kresowe, Katyńskie, Sybirackie, harcerze „Szarych Szeregów”, Młodzież Wszechpolska oraz Wojciech Pawliszak reprezentujący Posła RP Wojtek Bakun.
Na zakończenie uroczystości uczestnicy złożyli kwiaty i zapalili znicze przy Krzyżu- Pomniku martyrologii Polaków w Rumnie, gdzie od czerwca 2010 roku złożona jest w „Urnie” ziemia, pobrana przy pomniku w Hucie Pieniackiej 28.02.2009r. po uroczystości z udziałem Prezydentów Polski i Ukrainy.
Organizatorem uroczystości byli: Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów, Przemyskie Rodziny Kresowe i Klub Inteligencji Katolickiej w Przemyślu.
Z kresowym pozdrowieniem
Stanisław Szarzyński
Prezes Stowarzyszenia Pamięci Polskich Termopil i Kresów, Klubu Inteligencji Katolickiej w Przemyślu