Jego zawartość opisuje Rafał Tomek Janicki:
Co w pierwszym numerze? Otóż jak już zapewne niektórzy wiedzą, tematem wiodącym jest Dziedzictwo Kresów. Swoimi refleksjami na temat Kresów podzielili się z nami prof. Jan Żaryn, ks. Roman Adam Kneblewski, red. Stanisław Michalkiewicz oraz pisarz Stanisław Srokowski.
Z kolei o wyzwaniach stojących przed Polską pisze red. Grzegorz Braun. Dr Marta Cywińska poświęciła swój artykuł temu, jaki obraz Kresów wyłania się z międzywojennej polskiej prasy dla dzieci i młodzieży.
Swoją wiedzą o żołnierzach wyklętych, którzy swoją walkę prowadzili na ziemiach, które dziś do Polski nie należą, i którzy wierzyli w to, że kiedyś Polska tam wróci, podzielili się z nami dr Krzysztof Kawęcki oraz Leszek Żebrowski. Z kolei wiedzę o tym, jak przedstawia się obecna sytuacja Polaków, którzy pozostali na dawnych Kresach Rzeczypospolitej, czerpiemy od przedstawicieli polskich
społeczności tam żyjących.
Tak więc o sytuacji polskiego szkolnictwa na Wileńszczyźnie pisze prezes Forum Rodziców Polskich na Litwie Renata Cytacka. O stanie polskości na Białorusi opowiada Andrzej Pisalnik, rzecznik Związku Polaków na Białorusi. Natomiast o tym, co dzieje się we Lwowie, pisze prosto ze Lwowa tamtejsza polska działaczka – Maria Pyż – Pakosz. Oto niektóre z naszych propozycji. Zresztą piszemy nie tylko o Kresach – pojawią się tu bowiem także artykuły poruszające tematykę społeczną, polityczną, gospodarczą…
A wśród autorów – prawdziwe znakomitości…