Poniżej przeciętnej krajowej (o ponad 15 proc.) kształtował się średni miesięczny dochód w rodzinach z osobą z niepełnosprawnością w 2014 r. – podaje Główny Urząd Statystyczny.
Wydatki gospodarstw domowych, w których jest osoba z niepełnosprawnością były niższe o 15 proc. od przeciętnych wydatków innych domostw. Co ciekawe, wśród grupy emerytów i rencistów odnotowano największą tendencję wzrostową, związaną z zaopatrzeniem w przedmioty takie jak: komputer z Internetem, telefon komórkowy, motocykl, skuter, motorower, samochód osobowy, kuchenka mikrofalowa czy pralka automatyczna.
Gorsze zaopatrzenie
Z kolei gospodarstwa z osobami z niepełnosprawnością były znacznie gorzej wyposażone w przedmioty trwałego użytkowania – wymienione wyżej, niż te, w których są tylko osoby pełnosprawne.
Dobrym przykładem jest posiadanie komputera z dostępem do Internetu – w 2014 r. posiadało go 74,2 proc. gospodarstw bez osób z niepełnosprawnością i 59,7 proc. gospodarstw z osobami z niepełnosprawnością. Inny przykład to samochód osobowy – posiadało go 64,4 proc. gospodarstw bez osób z niepełnosprawnością oraz 53 proc. rodzin, których krewnym była osoba z niepełnosprawnością.
Niepokojąca sytuacja
GUS podaje, że gospodarstwa rencistów były najsłabiej w 2014 r. wyposażone w instalacje techniczno-sanitarne, czyli centralne ogrzewanie, ciepłą wodę bieżącą, łazienkę.
37, 4 proc. rencistów oceniło swoją sytuację materialną w 2014 r. jako złą lub raczej złą i była to grupa, wśród której najczęściej padły takie oceny. Badanie GUS wykazało także, że renciści mają bardzo ograniczone możliwości bieżącego oszczędzania – 90,1 proc. ich dochodów stanowiły wydatki, mimo, że w tej grupie zanotowano najwyższy wzrost dochodów w 2014 r. – o 6,4 proc.
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
Źródło: stat.gov.pl