Szanowni Państwo
Już za kilka dni przeżywać będziemy kolejny Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie, czyli oficjalne Święto Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe”.
Środowiska patriotyczne naszego miasta, a w szczególności organizatorzy Festiwalu Niepodległości przez wiele lat starały się o ustanowienie tego oficjalnego, lokalnego święta.
Dlatego apelujemy o (fizyczne, a nie tylko symboliczne) wzięcie udziału w jego obchodach.
Duma z faktu, że to na ulicach naszego miasta po raz pierwszy w pełni spełniło się marzenie kilku poprzednich pokoleń o odzyskaniu z rąk zaborców władzy i objęciu rządów w imieniu polskiego państwa, powinna być jednym z filarów tarnowskiej, obywatelskiej tożsamości. Tym, którym Tarnów zawdzięcza miano „Pierwszego Niepodległego” corocznie składamy hołd pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza podczas Apelu Pamięci, stanowiącego kulminacyjny punkt głównej uroczystości święta „Pierwsze Niepodległe”.
Prosimy zatem, niech Was nie braknie podczas tej uroczystości za tydzień, w niedzielę 30 X o godzinie 14:00.
Przyjdźmy całymi rodzinami.
Podobnie jak rok temu, celebrze od Pomnikiem towarzyszyć będzie ceremonia wręczenia nagród „Szabla Niepodległości” i „Ryngraf Niepodległości” – nagród przyznawanych przed dwie osobne Kapituły Festiwalu Niepodległości. Nagrody te, jak wiecie od wielu lat trafiają do rąk najwybitniejszych lokalnych weteranów, społeczników i twórców, najbardziej zasłużonych w kultywowaniu narodowej pamięci i krzewieniu niepodległościowych postaw.
Tuż po uroczystości, o godzinie 15:00, w Bazylice Katedralnej rozpocznie się Msza Święta w intencji Miasta i Ojczyzny.
Bezpośrednio po niej zapraszamy na świąteczną kawę, herbatę i ciastko do lokalu Fundacji Pro Patria Semper przy placu Katedralnym.
Chętni będą też mogli – od godz. 17:00 – wziąć udział w tradycyjnym Tarnowskim Marszu Niepodległości organizowanym przez młodzież ze Stowarzyszenia Tarnów Pierwsze Niepodległe.
Pełny program oficjalnych uroczystości świątecznych – na załączonym afiszu.
Zwracamy uwagę na jeszcze na jedną, nie uwzględnioną na afiszu, propozycję.
Otóż, w przeddzień lokalnego święta, 29 października punktualnie w południe organizatorzy Festiwalu Niepodległości zapraszają wszystkich lokalnych patriotów na Cmentarz Wojenny nr 200 w Tarnowie – Chyszowie. Liczymy na to, że jeszcze przed rozpoczęciem świątecznej celebry i jakże ważnymi w polskiej tradycji świętem Wszystkich Świętych oraz Zaduszkami, wspólnie uda się nam uporządkować i udekorować w narodowych barwach żołnierskie mogiły, szczególnie żołnierzy – Polaków, którzy są tam pochowani. Serdecznie wszystkich zapraszamy do wzięcia udziału w tym i innym przedsięwzięciach.
Dziesiąta, jubileuszowa edycja Festiwalu, zainaugurowana już pod koniec wakacji, doczeka się w najbliższym czasie realizacji także innych punktów programu. Szczegółowo napiszemy o tym w kolejnej korespondencji.
Już teraz chcieliśmy jednak zapowiedzieć i poprosić o rezerwację czasu na udział w głównym festiwalowym bloku zaplanowanym w dniach 25- 28 listopada. Na blok złożą się m.in.
ogólnopolska konferencja popularnonaukowa „Steczkowski, Witos, Nowak i inni. Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP” w Akademii Tarnowskiej (25 XI od godz. 10), koncert galowy „Świat płonął WOJNĄ, Oni MIŁOŚCIĄ” w wykonaniu Barbary Górczewskiej, Leszka Czajkowskiej z gościnnym udziałem – w roli narratora red. Tadeusza Płużańskiego” (27 XI, godz. 18) oraz cykl przedsięwzięć w ramach Tarnowskiego Dnia Pamięci o więźniach tarnowskiego więzienia etapowego 1939-45, której kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie 28 XI we wczesnych godzinach popołudniowych specjalnej tablicy na fasadzie tarnowskiego więzienia. Poza tym w programie głównego bloku festiwalowego znajdzie się kilka innych wydarzeń, m.in. okolicznościowa wystawa i spotkanie z autorką nominowaną w konkursie do Książki Historycznej Roku za popularnonaukowy reportaż „Harcerki z Ravensbruck”.
pozdrawiam, mając nadzieję na mile spotkanie podczas obchodów
Piotr Dziża
tel. 692 282 970