Wokół Huty Stepańskiej z Januszem Horoszkiewiczem
Kazimierka miejsce kościoła
Fotoreportaż poświęcam pamięci śp. Krystynie Włoszczyńskiej z Huty Stepańskiej, Ukrainki pochodzącej z Nowosiółek koło Czartoryska. Do cudownego obrazu Matki Boskiej Kazimierzeckiej pielgrzymowało co roku tysiące wiernych. Odpusty były 15 VIII w Dniu Wniebowstąpienia NMP – MB Zielnej oraz 8 IX w Dzień Narodzenia NMP – MB Siewnej.
Wybrałem śp. Krystynę, o Jej pielgrzymkach opowiadał mi Jej syn śp. Zenon Włoszczyński, który towarzyszył Matce. W tych opowieściach był przedstawiony bezkres zawierzenia i wiary, okrwawione kolana i leżenie krzyżem przed Matką Boską.
Antoni Włoszczyński był najbiedniejszym gospodarzem w Hucie Stepańskiej, dom z bali, szpary w ścianach, sama nędza. Kiedy do domu przywiózł przyszłą żonę z ukraińskich Nowosiółek, Ona powiedziała – ale tu u was bogactwo.
Wspominał śp. Zenon jak pojechali do Nowosiółek, do babci prosić o przyjęcie, chcieli uciec z Huty Stepańskiej już wiosną 1943 r. przeczuwając nadchodzące zagrożenie. Pojechali saniami przez zamarznięty jeszcze Styr. Jadąc do wsi mijali grupy uzbrojonych w siekiery mężczyzn. Babcia, widząc Ich, wpadła w wielką trwogę – zabiją was i nas. Dała Im po kawałku słoniny i chleba, wyprowadziła na inną drogę i błagała żeby więcej nie przyjeżdżali. To był ostatni raz kiedy widział babcię i rodzinę mamy.
Pierwszy drewniany kościółek wybudowano w Kazimierce w 1629 r. został spalony przez Tatarów w 1665 r. Potem w 1670 r. wybudowano murowaną kaplicę, którą w 1770 r. przebudowano na kościół w stylu empirowym. W ołtarzu była kopia obrazu Matki Boskiej przywiezionego z Ziemi Świętej przez księcia Radziwiła Sierotkę, a będącego w kolegiacie Ołyckiej.
Kazimierka była wsią ukraińską, a do parafii należały wsie okoliczne, samych parafian w 1938 r. było 3940. W obliczu zagrożenia Ks. proboszcz przeniósł się do Karaczuna. Niedługo po tym zorganizowano wyprawę po dzwony, które ściągnięto i ukryto. Do dziś dnia ich nie odnaleziono, mimo iż istnieją na ich temat rożne relacje. Zakopane, czekają. Kościół rozebrano po wojnie.
- Miejsce kościoła w Kazimierce, upamiętnione w 1998 r. staraniem dawnych, okolicznych parafian.
- Krzyż stoi na miejscu ołtarza, ale wejście było z prawej strony od krzyża.
- Wizerunek przywieziony przez śp. Czesława Piotrowskiego
- Moje dzieci przy obrazie Matki Boskiej w 2009 r. Zawsze zatrzymuję się w Kazimierce jadąc do Huty Stepańskiej.
- Nową tablicę z wizerunkiem Matki Boskiej poświęcił Ks. Tadeusz Bazan. Zapomniałem zabrać śrub do przykręcenia i tablicę oparłem o krzyż, na drugi dzień przykręciłem.
- Nowy wizerunek, umieszczony jest nad starym, zniszczonym.
Uczestnicy VII Pielgrzymki przy krzyżu
Korzystając z gościnności na stronie Ks. Tadeusza, zwracam się z prośbą o zgłaszanie świadków. Ratuję od zapomnienia wspomnienia ostatnich świadków.
Przeprowadziłem, dużo ponad 200 wyczerpujących wywiadów ze świadkami. Odnajdują się jeszcze wciąż nowi. Chętnie i od Nich zebrałbym, po przez rozmowy telefoniczne, następne relacje. Chodzi mi o dawnych parafian z parafii: Huta Stepańska, Wyrka, Rafałówka, Włodzimierzec, Antonówka, Sarny, Kazimierka, Janowa Dolina, Stepań, Chołoniewicze, Kostopol, Derażne, Kołki i Czartorysk.
Janusz Horoszkiewicz
zainteresowani mogą uzyskać więcej informacji pod adresem mejlowym: janusz-huta-stepanska@wp.pl
Dużo cennych informacji o Wołyniu można znaleźć na stronie
Kilka słów o Kazimierce
i jeszcze krótki film z Kazimierki