Dziś „Kaziuki”. Najlepsze życzenia dla Solenizantów i Solenizantek oraz dla naszych Rodaków na Wileńszczyźnie, co bronią wiary i polskości. Niech im wszystkim św. Kazimierz Królewicz wyjedna Boże Błogosławieństwo!
Przy okazji, zaproszenia na „Kaziuki” w Zgierzu i Zielonej Górze.
Wileński Kaziuk
Zanim rozległy plac na Łukiszkach wziął w swoje władanie jarmark Kaziukiem zwany pamięć zmarłego 4 marca 1484 roku królewicza Kazimierza czczono w Wilnie uroczystymi procesjami. W wieku XVII i XVIII były to uroczyste pochody, nawiązujące do barokowego ceremoniału towarzyszącego kanonizacji Kazimierza w 1604 roku. Szły one w oktawie Św. Kazimierza do kościoła Św. Stefana gdzie złożono chorągiew ofiarowaną przez papieża Klemensa VIII z okazji kanonizacji królewicza. Orszak otwierali rzemieślnicy zorganizowani w 32 oddziały według cechów, za nimi postępowali kupcy i mieszczanie niosący chorągwie i obrazy oraz straż nocna z siekierami i halabardami. Drugi człon procesji stanowiły bractwa, zakony i duchowieństwo świeckie, prowadzone przez proboszcza wileńskiego. Trzecią grupę stanowiła sodalicja wileńskich akademików z zakonnikami i młodzieżą ze szkoły katedralnej. W grupie czwartek szedł kler unicki z archimandrytami oraz księża katoliccy. Dalej orkiestra i żołnierze św. Kazimierza czyli młodzież przebrana za rycerzy i aniołów. Za nimi podążali członkowie kapituły wileńskiej, za duchowieństwem szli magnaci litewscy otoczeni pocztami rycerstwa i szlachty. Pochód zamykały kobiety, które dla podkreślenia skromności szły z zakrytymi twarzami, przeważnie boso…
W pierwszej połowie XIX wieku obchody święta patrona Litwy nadal polegały przede wszystkim na procesjach krążących po Wilnie. Nie były już tak okazałe jak za czasów I Rzeczypospolitej ale nadal mobilizowały całe miasto. Dopiero druga połowa XIX wieku i początek wieku XX przyniosły tradycję organizowania w dniu 4 marca jarmarku nazwanego na cześć świętego swojsko brzmiącym Kaziukiem. Początkowo odbywał się w samym centrum miasta na Placu Katedralnym. Ale po wystawieniu na nim – w 1904 roku – pomnika carycy Katarzyny II na jarmark przeniesiono na Łukiszki…
Obrazek z wizerunkiem św. Kazimierza i folder reklamujący ostatni przed wybuchem II wojny światowej Jarmark Kaziukowy, ze zbiorów Tomasza Kuby Kozłowskiego.
web.facebook.com/SwiatKresow