Poświecenie obrazu pt. „Barbara z Nikomedii”
Wprawdzie obraz zostanie ostatecznie umieszczony w odnowionej komorze brygady B oddz. T-7 na poziomie 1070 metrów pod ziemią, lecz najpierw będzie zaprezentowany publiczności. Dnia 4 grudnia pensjonariuszom i opiekunom Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu, tego samego dnia uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej nr 1 we Wschowie. Następnie zebranym na spotkaniu dnia 6 grudnia w Bibliotece Miejskiej w Górze.
Wreszcie dnia 8 grudnia tego roku obraz zostanie poświęcony w trakcie barbórkowej Mszy św. odprawionej o godz. 10:30 w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ryczeniu, maleńkiej miejscowości położonej nad rzeką Barycz.
W kościele tym znajduje się obraz autorstwa Tomasza Wojnowskiego przedstawiający abp. Teodorowicza, zaś na placu przykościelnym stoi poświęcony Jego postaci pomnik autorstwa Jacka Tańskiego. Będzie to ostatnie publiczne okazanie naszego obrazu Barbara z Nikomedii. Zapraszamy wszystkich do wzięcia udziału we Mszy świętej. Wszyscy pracownicy brygady B z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w remoncie komory brygadowej. Chcielibyśmy też podziękować za pomoc w odbudowie kierownictwu naszego oddziału T-7, kolegom z brygad A, C i D oraz zaprzyjaźnionym oddziałom E-9 i G-19.
Co do wydatków, to pan Jacek Kobiela zrezygnował z wszelkich apanaży. Jego marzeniem kiedyś było zobaczyć jak wygląda na dole kopalnia Rudna. Ale, że to już raczej niemożliwe, niech jego Barbara ją ogląda. Tak powiedział. Pozostałe koszty: materiałów, banera informacyjnego, pamiątkowych widokówek itp. ponieśli pracownicy naszej brygady.
Swoją drogą ciekawe czy dawni solnicy z Bochni, modląc się w kaplicy Mater Dei Dolorosa myśleli, że kiedyś będzie ona atrakcją turystyczną? Albo czy dawny sztygar wkładający kartki z wykonami podległych mu górników za belki ścian tej kaplicy sądził, że kiedyś ktoś odczyta z nich nazwiska solników? Podobnie w Wieliczce. Czy człowiek malujący w roku 1744 sceny z biblijnego Raju na deskach podziemnej kaplicy podejrzewał, że kopalnia kopalnią nie będzie, a zostanie muzeum i sanatorium? Ciekawe, jak na naszą Barbarę z Nikomedii ktoś spojrzy za jakiś czas? A jak my na Nią dzisiaj spojrzymy?
Szczęść Boże
Tekst i zdjęcia Marek Kubicki