Pszczoły znikają. Te pracowite istoty zapewniają naszemu gatunkowi niemal 1/3 pożywienia. A ludzie traktują je chemikaliami sześć tysięcy razy mocniejszymi niż niesławne DDT produkowane niegdyś przez Monsanto. Na szczęście rząd amerykański może wreszcie zakazać tych śmiertelnych trucizn.
Niech to będzie moment, w którym wszyscy zrobimy coś dla pszczół!
Po 10 latach lobbingu agencja regulacyjna właśnie rozpoczęła konsultacje społeczne, które mają zdecydować o dalszych losach toksyny. PR-owcy przemysłu agrochemicznego przeznaczą na walkę z głosami obywateli i naukowców lwią część swoich budżetów. Dlatego razem z pszczelarzami, rolnikami i naukowcami musimy być jeszcze głośniejsi. W imieniu pszczół.
W Unii Europejskiej szala zwycięstwa przechyliła się już na naszą stronę. A jeśli uda się przeforsować zakaz w USA, pozbycie się tych chemikaliów na całym świecie będzie tylko kwestią czasu. Bądźmy głosem, który zatrzyma światowe wymieranie pszczół. Kliknij poniżej i powiadom wszystkich znajomych:
Neonikotynoidy – pestycydy zagrażające pszczołom – to podstępne neurotoksyny rozpylane na ponad 40 milionach hektarów pól uprawnych, trawników i ogrodów na terenie USA. Pszczoły nie są w stanie ich unikać, bo toksyny są po prostu wszędzie – w glebie i w wodzie, a nawet w pożywieniu. Nawet małe dawki są szkodliwe, bo owady transportują truciznę do mrowisk, zagrażając całym koloniom. Badanie zlecone przez rząd USA udowodniło, że są obecne w 29% pokarmów dla niemowląt.
Po tym, jak ujawniono badania pokazujące, że jeden z najpopularniejszych neonikotynoidów jest „szczególnie toksyczny dla dorosłych osobników pszczoły miodnej”, USA może wreszcie coś zmienić. Ale bez odpowiedniego nacisku rząd może jedynie ograniczyć stosowanie toksyn. Ten nacisk już się zaczął – sfinansowaliśmy pracę czołowych naukowców i zaangażowaliśmy wielu partnerów. Ale nadszedł czas na miliony naszych głosów domagających się od amerykańskiej agencji środowiska i od Białego Domu całkowitego zakazania tych niebezpiecznych substancji.
70% najbardziej rozpowszechnionych plonów jest zapylanych przez pszczoły. Bez pszczół wprawdzie nadal będziemy mieli co jeść, ale naturalna różnorodność roślin, warzyw i owoców może zostać utracona na zawsze.
Konsultacje społeczne właśnie się rozpoczęły. Dołącz do apelu o ochronę pszczół i roślin, które kochamy. Kliknij i podaj dalej
Korporacje agrochemiczne chcą, żebyśmy uwierzyli, że los owadów nie ma na nas żadnego wpływu. Ale żyjemy w systemie naczyń połączonych. Rachel Carson, biolożka, która doprowadziła do procesu przeciw DDT, powiedziała: „W przyrodzie nikt nie żyje sam.” Wszyscy zależymy od siebie. Potrzebujemy pszczół, a pszczoły potrzebują nas.
Z nadzieją,
Nell, Dalia, Ari, Ben, Mais i Diego wraz z całym zespołem Avaaz
PS. Pszczoły są po prostu niesamowite. Żyją w matriarchalnych społecznościach, które komunikują się między sobą przez taniec. Produkowane przez nie plastry miodu są jednymi z najbardziej wytrzymałych struktur w naturze, a ich mózgi są w stanie wyłączyć proces starzenia (co może nam pomóc w walce z demencją!). Razem przyczyńmy się do uratowania tych niezwykłych istot.
Dowiedz się więcej: