„PAMIĘTAMY, PAMIĘTAJ i TY” IV PRZEMYSKI ROWEROWY RAJD PAMIĘCI o zbrodniach sowieckich, niemieckich i ukraińskich nacjonalistów z UON-UPA.
W piątek, 16 września 2016. w ramach miejskich obchodów 76. rocznicy Napaści Związku Sowieckiego na Polskę oraz Światowego Dnia Sybiraka odbył się IV Przemyski Rowerowy Rajd Pamięci Ofiar wszystkich zbrodni wojennych – ludobójstwa sowieckiego, niemieckiego i ukraińskich nacjonalistów z UON-UPA. Dzień 16 września to 96 rocznica heroicznej bitwy polskich żołnierzy z „baterii śmierci” z bolszewikami pod Dytiatynem. Organizatorem rajdu było Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu im. ks. Bronisława Mireckiego. Intencją rajdu było również wyrażenie protestu przeciwko obecnej agresji wojsk rosyjskich na Ukrainę, a także przeciwko zwiększającej się, niepokojącej gloryfikacji banderowców na Ukrainie.
W rajdzie uczestniczyło kilkadziesiąt osób w tym rodzice z dziećmi, uczestnicy IV Rowerowego Rajdu Zadwórzańskiego, Zygmunt Borowik na bicyklu własnej konstrukcji i Michał Baran na czterokołowym pojeździe do jazdy w pozycji leżącej, również własnej konstrukcji.
Rowerzyści przejechali 10 kilometrową trasą rowerową drogi obwodowej: mostem Brama Przemyska, Rondem Ofiar Wołynia, ulicą Rzeźniczą, Rodziny Bystrzyckich, aleją Solidarności, Rondem Kresowian, ulicą Generała Władysława Andersa, wiaduktem im. Zbigniewa Chabasiewicza, ulicami : Monte Casino, Bolesława Chrobrego, 29 listopada i Zadwórzańską do skrzyżowania z Aleją Wolności gdzie przy istniejącej skarpie w miejscu planowanej budowy pomnika zapalili biało- czerwone znicze pamięci.
Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu jest inicjatorem, a także w imieniu społeczeństwa miasta Przemyśla, inwestorem zastępczym budowy pomnika upamiętniającego bohaterów heroicznych trzech bitew z bolszewikami ( z sierpnia i września 1920r.) w Dytiatynie ,Horpinie i Zadwórzu zwanych „Polskimi Termopilami”. W tych kresowych miejscowościach polscy żołnierze, młodzi ochotnicy-„Orlęta Lwowskie” polegli w walkach z przeważającymi wojskami bolszewickimi, walcząc do końca kolbami karabinów i bagnetami. „Polegli w obronie całości ziem kresowych”. „ Polegli, abyśmy mogli żyć wolni”, i o tym mieszkańcy Przemyśla pamiętają i mam nadzieję, że pamiętać będą wspierając cegiełką budowę pomnika.
Dzisiaj słyszymy głosy polityków o potrzebie budowy upamiętnienia w Warszawie „Bitwy Warszawskiej”, zwanego Cudem nad Wisłą do którego przyczynili się „Bohaterowie Polskich Termopil”. Stowarzyszenie Pamięci Polskich Termopil i Kresów w Przemyślu od kilku lat czyni starania by pomnik stanął przy wspomnianej skarpie zgodnie z decyzją wydaną przez Prezydenta Miasta Przemyśla. Wykonaliśmy koncepcję architektoniczno- budowlaną i wraz z niezbędnymi załącznikami złożyliśmy w Urzędzie Miejskim w dniu 17.03.2015r. celem zaopiniowania wyglądu architektonicznego pomnika i napisów na pomniku.
W dniu 28 bm. radni miejscy na Sesji R.M. wyrażą swoją opinię dotyczącą wzniesienia pomnika. Mam nadzieję , że opinia Radnych będzie pozytywna i będziemy mogli zająć się merytorycznie koncepcją architektoniczno-budowlaną (w posiadaniu U.M. od.17 marca 2015 r.) opracowaną w oparciu o decyzję Prezydenta Miasta z dnia 12 grudnia 2013 r. Stanisław Szarzyński Prezes SPPTIK w Przemyślu.