Romana Obrocka Oborniki Śląskie, 12 marca 2016 r.
55-120 Oborniki Śląskie
Współpracownik polsko-ormiańskiego
kwartalnika AWEDIS
696204442
Do
Redakcji Tygodnika Podhalańskiego
ul. Tadeusza Kościuszki 3, 34-500 Zakopane
tel. 18 200 02 29
e-mail: b.zalot@24tp.pl
Za pośrednictwem Waszego Tygodnika dotarła do mnie wiadomość o planach naruszenia integralności Kolekcji Kobierców i Tkanin Wschodnich im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich przez wprowadzenie nowych funkcji do Willi Na Kozińcu. Dodajmy – integralności i nienaruszalności – zagwarantowanej notarialnie. Wzburzenie moje nie ma granic: biura w miejsce ekspozycji części Kolekcji?! Mego wzburzenia nie łagodzi ani o milimetr fakt, iż w planach jest umieszczenie tam również biblioteki!
Szanowni Państwo,
Szanowna Pani Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego
Anna Wende-Surmiak
Proszę o zrewidowanie swoich planów. Ile jest w Polsce kolekcji tej miary? Dwie, trzy? Kolekcja zgromadzona w Fundacji Teresy Sahakian, zdeponowana na Zamku Królewskim w Warszawie; Część Kolekcji Kulczyckich znajduje się w zbiorach Zamku na Wawelu, druga część – właśnie w zasobach Muzeum Tatrzańskiego. Więc choćby z tego powodu Kolekcji należna jest szczególna uwaga, a pośmiertny szacunek dla jej Twórców. Oni sami już nie mogą bronić swego Skarbu, który z miłością przekazali w godne ręce.
Zbiór kobierców i tkanin wschodnich, zgromadzony w Willi na Kozińcu – jako „darowizna dla narodu polskiego” miałam okazję oglądać w lutym 2013 roku (relacja w Awedisie nr 14, wiosna 2013. Artykuł dostępny również: http://www.wiki.ormianie.pl/index.php/Anna_Kulczycka ).
Widziałam to jako świadectwo ponadprzeciętnej pasji, umiłowania piękna i poświęcenia przedstawicieli polskiej inteligencji, przed- i powojennej. Przed wojną na tyle zamożnej, aby kupować wytwory wschodniej sztuki artystycznej i rzemieślniczej. Ba, nie tylko gromadzić, ale też naukowo opracowywać i udostępniać na wystawach!
Pasję twórcy Kolekcji, Włodzimierza Kulczyckiego – profesora i rektora Akademii Weterynaryjnej we Lwowie, przejął Jego syn – profesor Jerzy Kulczycki, archeolog, historyk sztuki, doktor filozofii, związany z Uniwersytetem Warszawskim i Polską Akademią Nauk. Ostatnią opiekunką Kolekcji i ofiarodawczynią była żona Jerzego – Anna z ormiańskiej rodziny Piotrowiczów. Świetnie wykształcona (gimnazjum Sacré Cœur we Lwowie oraz polonistyka w Uniwersytecie Wileńskim), dobrze zapowiadająca się pianistka zrezygnowała ze swych osobistych ambicji na rzecz kultywowania rodzinnego zobowiązania.
Kolekcja Kobierców i Tkanin Wschodnich przetrwała w nienaruszonym stanie pożogę drugiej wojny światowej, ukrywana przez Rodzinę, z narażeniem życia, przed rozgrabieniem i unicestwieniem. Po wojnie przewieziona do Polski, w jej nowych granicach, przez Jerzego Kulczyckiego. I znów ukrywana przez długi czas, aby w mrocznych powojennych czasach nie została rozparcelowana. Bezpieczną przystań Kolekcja znalazła, w części, na Wawelskim Zamku, a druga część, jako „dar dla narodu polskiego”, w Muzeum Tatrzańskim. Zgodnie z wolą Donatorki, umowa darowizny wymagała „utworzenia stałej galerii Kobierców Wschodnich im. Włodzimierza i Jerzego Kulczyckich na terenie Zakopanego”. Tym stałym miejscem stała się w 1981 roku Willa na Kozińcu 8.
I niech tak zostanie!
Aby gorzka refleksja strof wiersza „Napar z piołunu”, autorstwa Anny Piotrowicz-Kulczyckiej
Gdy kochasz Polskę jak niegdyś kochano I ideału masz serce głodne, Bacz by po tobie tego nie poznano, To już nie modne.
Bo jeśli dla niej coś zdziałałeś w życiu Zimnym szyderstwem ci w oczy bryzną, Więc tylko szepnij cichutko w ukryciu – Tobie Ojczyzno.
nie stała się ilustracją planowanej sytuacji.
Z poważaniem,
Romana Obrocka
Do wiadomości:
Dyrektor Muzeum Tatrzańskiego
Pani dr Anna Wende-Surmiak
Krupówki 10, 34-500 Zakopane
tel. 18 2015205
awendesurmiak@muzeumtatrzanskie.pl
Ministerstwo kultury i Dziedzictwa Narodowego
ul Krakowskie Przedmieście 15/17, 00-071 Warszawa
Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Wiceprezes Rady Ministrów
Pan Prof. dr hab. Piotr Gliński
sekretarze stanu:
Pan Jarosław Sellin
Pan Krzysztof Czabański
sekretarz.czabanski@mikidn.gov.pl
podsekretarze stanu:
Pani Magdalena Gawin
podsekretarz.gawin@mikidn.gov.pl
Pani Wanda Zwinogrodzka
podsekretarz.zwinogrodzka@mikidn.gov.pl
Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
Marszałek Pan Jacek Krupa
- Racławicka 56, 30-017 Kraków