RODZINA MAMY

Tymi zdjęciami rozpoczynam przedstawianie mojej rodziny. W pierwszej kolejności zdjęcia mojej Mamy, Teresy z Isakowiczów Zaleskiej, i jej bliźniaczej siostry, Krystyny, obecnie siostry zakonnej o imieniu Miriam, należącej do zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Urodziły się one 22 lutego 1932 r., ale ich rodzina wywodziła się z Kresów Wschodnich. Mama mieszka w tej samej kamienicy przy ul. Zyblikiewicza w Krakowie, w której się urodziła (choć w innym mieszkaniu), Ciocia od 1991 r. pracuje z niewidomymi na Ukrainie (obecnie przebywa w Żytomierzu).

Ich ojcem był Kajetan Jerzy Isakowicz (1907 – 1948), Ormianin rodem ze Stanisławowa, syn Antoniego i Władysławy z Majewskich, cioteczny wnuk arcybiskupa ormiańskokatolickiego Izaaka Mikołaja Isakowicza ze Lwowa. Na codzień używał drugiego imienia. Pochowany jest na cmentarzu „Na Dołach” w Łodzi.

Matką była Janina ze Sławińskich (1906 – 1983), rodem z krakowskich Dębnik, córka Tadeusza, artysty-rzeżbiarza, Marii z Łysiaków, której ojcem był greckokatolicki ksiądz, Izydor. Na codzień używała imienia Alina. Pochowana jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.