„Bez ogródek nienawiść i wrogość” przeciwko ormiańskim chrześcijanom potępili w oficjalnym oświadczeniu tureccy dziennikarze, artyści, intelektualiści i profesorowie uniwersytetów. Ich zdaniem „kamieniem obrazy” są podręczniki szkolne, które akurat w roku upamiętnienia ludobójstwa Ormian z 1915 urabiają opinię społeczną przeciwko chrześcijańskim Ormianom.
Napisany przez historyka Tanera Akcama tekst oświadczenia opublikowały: ormiański dziennik „Agos” i liberalna gazeta turecka „Taraf”. Pod protestem podpisało się 95 osobistości życia społecznego Turcji, wśród nich laureat literackiej Nagrody Nobla Orhan Pamuk i światowej renomy socjolożka Nilüfer Göle. „Zamiast nienawiści wobec religijnych mniejszości podręczniki szkolne powinny umacniać pokój, solidarność i współistnienie” – czytamy w oświadczeniu. Jego sygnatariusze jako hańbę określają zatruwanie młodych umysłów od dzieciństwa poprzez kłamstwa i oszczerstwa. Domagają się oni natychmiastowego wycofania podręczników zawierających antyormiańskie treści gdyż obrażają one pamięć „setek tysięcy Ormian w Turcji, którzy w 1915 musieli maszerować z Małej Azji w kierunku Syrii i prawie wszyscy zginęli”.
Ostatnio z przyjazną inicjatywą wobec mniejszości religijnych wystąpiła metropolia Stambułu. Bezpłatne korzystanie z transportu publicznego w święta muzułmańskie zostało rozszerzone na święta żydowskie i chrześcijańskie. Dotychczas tylko wyznawcy islamu mogli korzystać bezpłatnie z tramwajów, autobusów, metra i statków podczas Święta Ofiarowania Kurban Bajram i miesiąca postu ramadanu. W tym czasie każdy otrzymywał bezpłatny żeton na komunikację. Teraz chrześcijanie i żydzi będą się musieli wylegitymować, gdy będą chcieli np. w czasie świąt Bożego Narodzenia czy Święta Pesah bezpłatnie poruszać się po Stambule. Tureckie dowody osobiste obowiązkowo zawierają wpis o wyznaniu religijnym.
tom (KAI) / Stambuł