Warszawa, 5 lutego 2015 rok
Ewa Szakalicka, rzecznik prasowy
Federacja Organizacji Kresowych
Krakowskie Przedmieście 64
00-322 Warszawa
Prokurator Okręgowy
Katarzyna Boć-Orzechowska
Podwale 30
50-950 Wrocław
W SPRAWIE DZIAŁANIA PROKURATURY OKRĘGOWEJ WE WROCŁAWIU
Wysłano e-mail
Szanowna Pani Prokurator,
- Prokuratura we Wrocławiu z urzędu wszczęła postepowanie z Art. 256 KK z tytułu „publiczne nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość” wobec dr. hab. Bogusława Pazia w związku z umieszczeniem przez niego na zamkniętym profilu na portalu społecznościowym FB prywatnej opinii. Opinia ta była dostępna dla ograniczonego grona znajomych na prywatnym profilu, a stała się publiczna wyłącznie za sprawą bezprawnego działania osób trzecich, które bez wiedzy i zgody autora upubliczniły ją w mediach. Jej autor nie wypowiadał się publicznie ani na terenie uczelni, ani wobec studentów. Skorzystał z konstytucyjnego prawa do wolności słowa i ochrony prywatności. Nie powinien być represjonowany z tego powodu. Sposób pozyskania informacji i jej upowszechnienie przypomina praktyki systemu totalitarnego, kiedy czytano prywatne listy i na podstawie zawartej tam treści karano ludzi, kiedy inwigilowano środowiska naukowe i organizowano nagonki medialne w celu zdyskredytowania osoby i jej dorobku za niewygodne politycznie poglądy. Budzi to głęboki sprzeciw obywatelski wobec tego typu działań. Zwłaszcza, że mieliśmy już do czynienia z podobnym przypadkiem, kiedy w warszawskiej restauracji dziennikarze podsłuchiwali rozmowy urzędników państwowych, a następnie je upubliczniali. Postępowanie w tej precedensowej sprawie zostało umorzone właśnie ze względu na prywatny charakter wypowiedz, chociaż ich treść wywołała społeczne oburzenie.
- Prokuratura we Wrocławiu nie wszczęła z urzędu postępowania z Art. 256 KK z tytułu „publiczne propagowanie faszystowskiego lub innego totalitarnego ustroju państwa” wobec Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego prof. dr hab. Marka Bojarskiego. Rektor publicznej uczelni pod wpływem bezprawnego ujawnienia prywatnej opinii i nagonki medialnej zastosował Szakalicka represje wobec dr. hab. Bogusława Pazia, który wyraził negatywny stosunek do banderowców. Oznacza to, że Rektor stanął w obronie banderyzmu, ideologii Stepana Bandery, która doprowadziła do masowej zagłady obywateli Drugiej Rzeczypospolitej na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej, w tym Polaków, Żydów, Ormian, Ukraińców (ludność cywilna co najmniej 4314 miejscowości na terenie województw wołyńskiego, lwowskiego, tarnopolskiego, stanisławowskiego). Na temat charakteru i zakresu tej zbrodni dostępna jest obszerna literatura.
- dr hab. Wiktor Poliszczuk „Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu”
- dr hab. Wiktor Poliszczuk „Dowody zbrodni OUN i UPA – Integralny nacjonalizm ukraiński jako odmiana faszyzmu”
- Zbrodnie przeszłości. Opracowania i materiały prokuratorów IPN, t. 2: Ludobójstwo red. Radosław Ignatiew, Antoni Kura
- Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Krzysztof Bulzacki „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie lwowskim w latach 1939-1947”
- Szczepan Siekierka, Henryk Komański, Eugeniusz Różański „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie stanisławowskim w latach 1939-1946”
- Henryk Komański, Szczepan Siekierka „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów ukraińskich na Polakach w województwie tarnopolskim w latach 1939-1946”
- Władysław i Ewa Siemaszko „Ludobójstwo dokonane przez nacjonalistów
ukraińskich na ludności polskiej Wołynia 1939-1945” - prof. Józef Wołczański „Eksterminacja Narodu Polskiego i Kościoła Rzymskokatolickiego przez ukraińskich nacjonalistów w Małopolsce Wschodniej w latach 1939-1945”
- dr Lucyna Kulińska, Adam Roliński „Antypolska akcja nacjonalistów ukraińskich w Małopolsce Wschodniej w świetle dokumentów Rady Głównej Opiekuńczej 1943-1944”.
- Uzasadnione wydaję się podjęcie czynności sprawdzających, czy nie mamy do czynienia ze zmową instytucji w celu zastraszenia, skompromitowania i wyeliminowania z debaty publicznej polskiego naukowca ze względu na jego poglądy niezgodne z obowiązująca poprawnością polityczną. Dr hab. Bogusław Paź zajmuje się ujawnianiem prawdy o ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich z UPA, SS Galizien i policji ukraińskiej na obywatelach Drugiej Rzeczypospolitej. Właśnie ukazała się książka pod jego redakcją pt. „Prawda historyczna a prawda polityczna w badaniach naukowych. Ludobójstwo na Kresach południowo-wschodniej Polski w latach 1939 – 1946”. W związku z tym w prasie lokalnej doszło do ataków personalnych na Profesora. Dziennikarze wypytywali jego studentów o to, co mówi na wykładach. Inwigilowano go poprzez obserwowanie prywatnego, zamkniętego profilu na FB, o czym świadczy błyskawiczne upublicznienie bulwersującej opinii skierowanej wyłącznie do ograniczonego grona znajomych. Taka atmosfera musiała wpłynąć na emocje i radykalizm sądów osoby poddanej presji. Pytanie, czy nie zrobiono tego z premedytacją. Profesor ma nie tylko kompetencje zawodowe do wypowiadania się w kwestii ludobójstwa ukraińskiego, ale należy do rodziny, która doświadczyła tej zbrodni. Tym bardziej wydaje się uzasadniony jego emocjonalny stosunek do tych spraw i manifestowanie przekonań w formie trudnej do zaakceptowania, ale mieszczącej się w granicach konstytucyjnie zagwarantowanej wolności wypowiedzi.
Z wyrazami szacunku.
Ewa Szakalicka, rzecznik prasowy Federacji Organizacji Kresowych