Szanowni Państwo!
Przez miesiąc na stronie głównej portalu Onet.pl będą opublikowane przeprosiny za użycie zdjęcia Polek prowadzonych na egzekucję w Palmirach do zilustrowania artykułu o romansach Polek z Niemcami i prostytucji w czasie II wojny światowej. Onet ma zapłacić także 50 tys. zadośćuczynienia.
W piątek, 21 grudnia w Sądzie Okręgowym w Krakowie zakończyła się tocząca się od kwietnia 2016 rozprawa Krystiana Brodackiego przeciwko portalowi Onet.pl. Proces wytoczony z inicjatywy Reduty Dobrego Imienia dotyczył publikacji zdjęcia kobiet prowadzonych na egzekucję jako ilustracji artykułu o romansach Polek z Niemcami. Krystian Brodacki rozpoznał na zdjęciu swoją matkę, ma to zdjęcie też w domowym archiwum. Matka osierociła go gdy miał zaledwie 2 lata.
Onet szybko przeprosił za publikację zdjęcia, zapewniał też, że nie wynikało z celowego działania, a jedynie z pomyłki. Aby uczcić pamięć ofiar, fotoedytor złożył kwiaty na Cmentarzu w Palmirach, a redakcja opublikowała na stronie głównej Onet.pl obszerny materiał na temat tej zbrodni, prezentując go w najbardziej widocznej dla użytkowników części portalu.
– Podjęliśmy wraz p. Krystianem Brodackim dalsze działania prawne, ponieważ w tym wypadku zostało naruszone dobre imię zamordowanych Polek, w obronie których nie miał by kto stanąć, gdyby nie syn jednej z nich. Takie sytuacje nie mogą się powtarzać. W tej sprawie nie jest decydujące czy na tym zdjęciu faktycznie była matka Krystiana Brodackiego, chodzi o sam symbol – mówi Mira Wszelaka, prezes Reduty Dobrego Imienia.
Sąd uznał działania onetu za przejaw zwykłej niedbałości dziennikarskiej. Podkreślił także, że osoby rozstrzeliwane w Palmirach to elita intelektualna Polski, która stawiała opór okupantowi. Taką kobietą była także Maria Brodacka, matka p. Krystiana, która ryzykując własnym życiem, pomagała innym.
Onet ma opublikować przeprosiny w terminie 7 dni na głównej stronie portalu onet.pl, na 1/4 ekranu. Przeprosiny mają być widoczne przez 1 miesiąc. Onet.pl ma także ponieść koszty sądowe procesu (3 tys. zł) oraz zapłacić 50 tys. zł odszkodowania panu Krystianowi Brodackemu z przeznaczeniem na cele społeczne.
– Złożymy apelację z prośbą o uzasadnienie i podwyższenie kwoty zadośćuczynienia. Wnioskowaliśmy o 150 tys. zł. Niewątpliwym sukcesem tego procesu jest to, że po raz pierwszy sąd uznał prawo do naruszenia tożsamości narodowej. To otwiera nam nowe możliwości działania przy sprawach, w których naruszane jest dobre imię Polski i Polaków – mówi mec. Monika Brzozowska-Pasieka, reprezentująca p. Brodackiego.
Kliknij, aby przeczytać wiadomość na stronie internetowej i zostawić komentarz.
Pozdrawiamy,
Zespół Reduty Dobrego Imienia
Nasza działalność opiera się na wolontariacie i darowiznach od osób fizycznych.
Jeśli identyfikujesz się z celami Reduty wesprzyj nas darowizną poprzez system Dotpay lub PayPal. Kliknięcie w jeden z poniższych obrazków przeniesie Cię na stronę Dotpay lub PayPal gdzie można przekazać darowiznę – na Dotpay za pomocą przelewu internetowego, a na PayPal za pomocą karty kredytowej.
Dziękujemy!
Można także wesprzeć Redutę poprzez wpłatę na konto bankowe
87 1090 1883 0000 0001 2254 5117 z dopiskiem “Darowizna na cele statutowe” w tytule przelewu, a także podaniem adresu mailowego.