VI Londyńskie Obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych – Patriae Fidelis
W niedzielę 25 lutego o 13.30 spotkaliśmy się na terenie pubu The Orchard, Ruislip, pod modelem samolotu Supermarine Spitfire, gdzie podczas wojny spotykali się polscy lotnicy. Uroczystość zagaił Jurek Byczyński. Modlitwę NSZ prowadziła pani Agata z Leeds. Odśpiewano Rotę. Po złożeniu wieńców przemawiał Marcin Stanisławski, przewodniczący Patriae Fidelis, potem Stefan Tompson, znany z filmów. Glos także zabrał książę Shwebomin z Birmy, po angielsku, prześladowany przez komunistów. Przemówienie wygłosiła Pani Magda Ions, prezes Polskiego Ośrodka w Leeds.
Apel Poległych poprowadził Marcin Stanisławski i odśpiewaliśmy Hymn Narodowy. Uroczystość zakończył Jurek Byczyński, oddając tradycyjny hołd weteranom – cześć i chwała bohaterom. Obecni weterani, ostatni Żołnierz Wyklęty na Wyspach Mjr. Sergiusz Papliński z oddziału “Szarego” Armii Krajowej, St. Strzelec Antoni Grudzień walczący m.in pod Bolonią i Ankoną, i Stanisław Guścin, prezes Royal British Legion Polish Branch, zostali zawiezieni pod Pomnik Lotników, by złożyć wieńce pod bramą, bo po miesiącach rokowań z lokalną gminą, dzień przed Obchodami Hillingdon Council złośliwie zamknął teren na kłódkę by nie dopuścić do VI Marszu Żołnierzy Wyklętych, który corocznie odbywał się ze stacji South Ruislip do Pomnika. Szykany angielskiej gminy zmusiły organizatorów do ogłoszenia nowego miejsca w ostatniej chwili.
Relacja o nękaniu organizatorów (i link do skarg)
PWWB Wystawa „Inka” 3-9 Marca 2018 w POSK-u
W sobotę 3 Marca 2018 o 14: 00 rozpoczęła się dwujęzyczna Wystawa „Inka”, poświęcona Danucie Siedzikównej – bohaterskiej sanitariuszce 5 Brygady Wileńskiej. Organizatorzy wystawy to PWWB – Polska Wspólnota w Wielkiej Brytanii, POSK i Ambasada RP w Londynie, we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej, Oddział w Gdańsku.
Marek Laskiewicz i Sylwia Kosiec otworzyli wystawę w Galerii POSK-u. Materiały IPN-u przedstawił Krzysztof Drażba, Naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej. Parę osób na sali popłakało się ze wzruszenia.
W niedzielę 4 Marca o 13: 00 odbyła się prelekcja Tadeusza Płużańskiego, znanego historyka i publicysty. Wspominał o Rotmistrzu Pileckim i o kacie Inki, którego nagradzano awansami.
Po 9 Marca Wystawa będzie przedstawiana w polskich szkołach sobotnich w Anglii.
SKOBTWwL 4 Marca 2018 Bieg Tropem Wilczym w Slough
W niedziele 4 Marca odbył się Bieg Tropem Wilczym w Klubie Gryf w Slough pod Londynem, zorganizowany w tym roku przez Społeczny Komitet Organizacyjny Biegu Tropem Wilczym w Londynie. Po Mszy Świętej w sali klubowej powitano gości- Zaporczykow ppłk. Stanisława Gajewskiego ps. ”Staś”, mjr. Mariana Chmielewskiego ps. ”Pomidor”, Ambasadora RP, panią dr. Ewę Kurek i mjr. Sergiusza Paplińskiego ps. ”Kawka”. Ambasador RP Arkady Rzegocki otworzył Bieg Tropem Wilczym, zwycięzcom rozdano nagrody, potem otwarcie wystawy „Polska Walcząca”.
Po obiedzie miał miejsce koncert pieśni patriotycznych Andrzeja Kołakowskiego p.t. “A kto chce wolnym być”.
3 pieśni nagrane z Sali
Następnie przemawiała dr. Ewa Kurek i Zaporczycy. Na zakończenie wyświetlono premierę filmu „Gurgacz Kapelan Wyklętych” w reżyserii Dariusza Walusiaka. Ksiądz Władysław Gurgacz, jezuita, był kapelanem Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej.
Krzysztof Jastrzembski, Londyn