W niedzielę 1 marca 2015 roku obchodzimy po raz piąty Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W całej Polsce a także zagranicą, środowiska patriotyczne, organizacje społeczne i samorządy składają hołd niezłomnym bohaterom antykomunistycznego podziemia, mordowanym, katowanym i wyklętym za obronę naszej niepodległości. Ich walka i tragiczne losy ożywiają dzisiaj wyobraźnię wielu pokoleń Polaków, zwłaszcza ludzi młodych, którym do szczęścia nie wystarczy hasło róbta co chceta, kolejna telenowela i ciepła woda w kranie.
W imieniu Społecznego Komitetu Obchodów zapraszam do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach , które odbędą się podczas najbliższego weekendu. W samej Warszawie odbędzie się 27 uroczystości w miejscach upamiętnień, 3 marsze, 8 uroczystych Mszy, 9 prezentacji filmowych (w tym całodzienny Maraton), 5 koncertów, 2 wystawy, konferencja, 5 wykładów i prezentacji, wiele rekonstrukcji historycznych, a także gier i konkursów dla dzieci i młodzieży. Przez stolicę szlakiem Żołnierzy Wyklętych przejedzie Warszawska Masa Krytyczna, zaś Park Skaryszewski kolejny raz będzie miejscem Biegu 'Tropem wilczym”, w tym roku organizowanego w 81 polskich miastach, a także w Londynie.
Tradycyjnie kulminacją obchodów będzie nasze zgromadzenie przed Grobem Nieznanego Żołnierza, które rozpocznie się w niedzielę o godz. 17.00, Apel Poległych a następnie przemarsz na uroczystą Mszę św. do archikatedry św. Jana.
Pokłońmy się wspólnie Żołnierzom Wyklętym, wywieśmy narodowe flagi, zapalmy znicze, połóżmy kwiaty, oddajmy należny Niezłomnym hołd we wspomnieniu i w modlitwie.
W załączniku przesyłam program społecznych obchodów planowanych w Warszawie i okolicach.
Serdecznie pozdrawiam, do zobaczenia.
Wojciech Boberski
——————————————————————-
Zobacz terminy uroczystości w różnych miastach
Program Społecznych Ogólnopolskich Obchodów
——————————————————————–
Poznań – program uroczystości
——————————————————————
Sobota, 28 lutego – Warszawa
,,…JESZCZE SIĘ POLSKA O NAS UPOMNI…”
Pod honorowym patronatem Instytutu Pamięci Narodowej, Burmistrz Dzielnicy Ochota m. st. Warszawa
Fundacja Ochrony Prawnej – Inicjatyw Społecznych OPIS, Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa, Powiatowy Klub Historyczno-Dziennikarski w Grodzisku Mazowieckim
ZAPRASZAJĄ NA
IV Warszawski Maraton Filmowy o Żołnierzach Wyklętych
28 lutego (sobota) 2015 r. , godz. 11.00 – 21.00, Warszawa, ul. Nowowiejska 37a, Aula XIV LO im. Stanisława Staszica
Wstęp wolny
W trakcie wielogodzinnej projekcji pokazanych zostanie dwanaście filmów dokumentalnych o naszych Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych, w tym, odbędzie się warszawska prapremiera filmu pt. „Jastrząb – żołnierz Łupaszki” o 92.letnim żołnierzu 5. Wileńskiej Brygady AK mjr Zygmunta Szendzielarza „Łupaszki” , Józefie Bandzo ps. „Jastrząb” . Obecny będzie przybyły z Krakowa, reżyser filmu, pan Dariusz Walusiak.
Gościem Maratonu Filmowego będzie również pani Alina Czerniakowska, reżyser kilkudziesięciu filmów
dokumentalnych o najnowszej historii Polski, w tym wielu filmów o Żołnierzach Wyklętych.
Pomiędzy kolejnymi projekcjami dokumentów przeprowadzane będą konkursy historyczne z nagrodami dla dzieci i młodzieży nawiązujące do tematyki Żołnierzy Wyklętych.
Stowarzyszenie Solidarność Walcząca Oddział Warszawa
———-
Wrocław, 27 lutego – 8 marca
Szanowni Państwo,
Stowarzyszenie Odra-Niemen od początku uchwalenia Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, aktywnie bierze udział w organizacji i koordynacji wrocławskich obchodów. Prezentujemy zawsze wiele własnych zadań i wspieramy projekty innych wrocławskich środowisk. Także i w tym roku zapraszamy Państwa do udziału we wrocławskich wydarzeniach upamiętniających naszych bohaterów Żołnierzy Niezłomnych. Zapraszamy też i prosimy o pomoc w rozpowszechnieniu naszych materiałów, tak abyśmy jak najliczniej oddali hołd Wielkim Bohaterom.
Założyliśmy osobną stronę zadania www.1marca.pl na której znajdą Państwo filmy promujące wydarzenia (do promocji naszych wydarzeń zaprosiliśmy wiele osób z różnych środowisk wspierających temat Żołnierzy Wyklętych), szczegóły i plany wydarzeń, jak również materiały do pobrania (plakaty, ulotki a nawet książka) oraz zebrane materiały archiwalne z poprzednich lat.
Stworzyliśmy 2 wydarzenia na Facebooku 1.03.2015
Informacje są także na naszej stronie głównej
Promujemy własne wydarzenia, ale także zachęcamy do uczestnictwa w projektach innych środowisk. Poniższa ulotka to zebrane wiadomości i zaproszenia do udziału w poszczególnych spotkaniach. My ze swoje strony serdecznie zapraszamy na uroczystą Msze Św. w Bazylice Św. Elżbiety o godz. 16.30, z udziałem orkiestry wojskowej, chóru, kombatantów i Rodzin Żołnierzy Wyklętych a potem na niezwykły Marsz Pamięci „De Profundis-Głos spod ziemi”, który przejdzie od Rynku do Ronda Żołnierzy Wyklętych. Inscenizacje, multimedia, muzyczne wydarzenia, wiele wzruszeń i patriotyzmu szykuje dla Państwa młodzież z Teatru Karabela oraz Grupy Historyczno-Edukacyjnej im. Władysława Łukasiuk ps. MŁOT. Oba te środowiska działają przy naszym stowarzyszeniu. Każde poniższe wydarzenie to ważna sprawa, wiele się będzie działo we Wrocławiu, będą i wystawy i koncerty i konferencja z udziałem znamienitych gości.
Zaczynamy 27.02. a kończymy 8.03.2015 w Świętej Katarzynie. Podczas spotkań będziemy promować autentyczne wrocławskie wydarzenia, wrocławskie ślady Niezłomnych a także naszą Wrocławska Kwaterę „Ł”.
Zapraszam w imieniu naszego środowiska do uczestnictwa, do propagowania tych wydarzeń i do wspólnego godnego przeżywania tego niezwykłego święta.
Ilona Gosiewska – Koordynator wydarzeń, tel. 607440176
—————–
Kraków, 28 lutego – 1 marca
——————–
Aleksandrów Łódzki
—————————————-
Tarnów – 1 marca „Inny świat” na Placu Sobieskiego
Już w najbliższa niedzielę – 1 marca Teatr im. L. Solskiego w Tarnowie zaprasza na czytanie fragmentów „Innego świata” Gustawa Herlinga Grudzińskiego. Aktorów Solskiego – Jerzego Pala oraz Mariusza Szaforza spotkać będzie można o godz. 14.30 w replice tramwaju na placu Sobieskiego.
„Inny świat” Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w adaptacji Szczęsnego Wrońskiego to spektakl, którego kanwą jest wstrząsająca relacja autora z pobytu w łagrach sowieckich w Witebsku i Jercewie, to opis brutalnych metod totalitaryzmu komunistycznego i walki o przeżycie i zachowanie ludzkiej godności.
– Termin czytania wspomnień Grudzińskiego został wybrany nieprzypadkowo – 1 marca przypada bowiem Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Wielu żołnierzy AK już po wojnie trafiło do sowieckich łagrów. Z kolei na 15 marca została zaplanowana premiera spektaklu „Inny świat” – mówi Rafał Balawejder dyrektor naczelny Teatru Solskiego.
Podczas czytania na Placu Sobieskiego będzie można również spotkać przedstawicieli Sekcji Rekonstrukcji Historycznej im. 16. Pułku Piechoty działającej przy Polskim Towarzystwie Historycznym „Sokół – Świat Pracy”. Członkowie tej grupy starają się popularyzować historię Wojska Polskiego, w tym także żołnierzy polskiego powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.
Czytanie rozpocznie się 1 marca o godz. 14.30 w tramwaju zlokalizowanym na placu Sobieskiego w Tarnowie.
Zapraszamy!