Strona stale uzupełniana. Informacje o obchodach można nadsyłać na e-mail tadeusz@isakowicz.pl
Niedziela, 4 lipca, g. 9.30 – Jasna Góra – XXVII Światowy Zjazd i Pielgrzymka Kresowian
Konstantynów Łódzki – Łódź – Zgierz, 8 – 10 lipca
Sobota – niedziela, 10-11 lipca – Kędzierzyn-Kożle
Sobota, 10 lipca – Grudziądz – g. 11.00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele Wniebowzięcia NMPanny przy ul. Moniuszki.
O godz. 12.00 spotkanie pod pomnikiem Ofiar na zbiegu ulic Królewskiej i Rapackiego.
Sobota, 10 lipca, g. 19.45 – Niemodlin – Tułowickie Towarzystwo Historyczne zaprasza do udziału w uroczystym capstrzyku pamięci – złożenie kwiatów, zapalenie zniczy i odśpiewanie hymnu państwowego oraz odmówienie dziesiątki różańca w intencji Ojczyzny pod pomnikiem Obrońców Przebraża w Niemodlinie (Plac Obrońców Przebraża).
Sobota, 10 lipca, g.10.00 – Tarnów – Mszę Św. w kościele pw św. Maksymiliana Kolbe w Tarnowie przy Urszulańskiej. Po Mszy przemarsz ulicą gen. Bema i Najśw. Marii Panny pod Kurhan Kresowy na Cmentarzu Starym. Tam zaplanowano hymn państwowy, przywołanie faktów oraz wspomnienia świadków, złożenie kwiatów i świateł pamięci, wspólne odśpiewanie roty. Niech nas nie zabraknie na tych uroczystościach!
11 Lipca, Legnica, g. 13.00 – msza św. w kościele Ojców Franciszkanów z kazaniem ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego oraz konferencja popularnonaukowa.
Niedziela, 11 Lipca – Warszawa – Marsz Pamięci.
Niedziela, 11 lipca – Poznań – g. 17.00, msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele dolnym św. Jana Kantego.
Niedziela, 11 lipca – Wrocław – g. 10.30 Spotkanie przy Pomniku Mauzoleum – Bulwar X. Dunikowskiego,.
g. 12.00 Msza Św. Kościół NMP na Piasku
g. 16:30 – konferencją popularnonaukową na temat ludobójstwa na Kresach. Gościem specjalnym będzie pan Stanisław Srokowski, pisarz, poeta, świadek historii, który wygłosi referat „Zanim nastąpił Wołyń”. W konferencji wezmą również udział przedstawiciele organizacji pozarządowych: Halszka Bielecka („Tragedia Wołynia”), Szymon Cybulski („Krwawa Niedziela”). Konferencja odbędzie się w Dworze Polskim na I piętrze (Rynek, Wrocław). Będzie możliwość zakupu książek.
g. 18:30 z wrocławskiego Rynku, spod fontanny, wyruszy Marsz Pamięci, który przejdzie pod Pomnik Ofiar UPA (Frycza-Modrzewskiego 12). W tym miejscu odbędzie się złożenie kwiatów oraz oddanie hołdu pomordowanym Polakom. Zachęcamy do przyniesienia biało-czerwonych flag.
Zespół Fundacji Akademia Patriotów
Niedziela, 11 lipca – Żary (Lubuskie) –
Niedziela, 11 lipca – Nowa Sól – g. 12.00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele p.w. św. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli.
Niedziela, 11 lipca – Bełchatów – g. 19.00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele NMPanny Nieustającej Pomocy (Osiedle Olsztyńskie).
Niedziela, 11 lipca, godz. 18:00 – Tarnobrzeg – w Kościele pw. Chrystusa Króla Msza Św. w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów z OUN-UPA i SS Galizien w latach 1939 -1947. Po niej złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod tablicą upamiętniającą Kresowian. Organizator: Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo – Wschodnich, Tarnobrzeg.
Niedziela, 11 lipca – Brzesko – g. 12.00 – msza św. za Ofiary Ludobójstwa w kościele św. Jakuba.
Niedziela, 11 lipca, g. 17.45 – TVP Historia – relacja Józefy Bryg, świadka wymordowania przez Ukraińców z SS i bojówki UPA 360 Polaków we wsi Palikrowy (powiat Brody) w Małopolsce Wschodniej.
Niedziela, 11 lipca – Kraków
Oddział IPN w Krakowie, Fundacja Stanica Kresowa, Małopolska Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych oraz Korporacja Akademicka Akropolia Cracoviensis zapraszają w niedzielę 11 lipca 2021 r. na uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na polskich obywatelach, mieszkańcach Wołynia i Kresów Południowo-Wschodnich II RP.
11.00 – msza święta w kościele karmelitów bosych pw. Niepokalanego Poczęcia NMP, ul. Rakowicka 18
12.15 – uroczystości przy pomniku na cmentarzu Rakowickim, upamiętniającym ofiary ukraińskiego ludobójstwa (przy południowo-zachodnim murze cmentarza, w pasie nr 49.
Sobota, 12 lipca o godz. 19:00 – Wrocław – zapraszamy na wieczór poezji kresowej, który odbędzie się w siedzibie Civitas Christiana (Kuźnicza 11, Wrocław). W spotkaniu weźmie udział poeta, prozaik i publicysta, Stanisław Srokowski, świadek wydarzeń, który opowie o swoich nowych książkach, a znakomity reżyser dokumentalista, Marcin Bradke, odczyta kresowe wiersze autora.
UPAMIĘTNIJMY WSPÓLNIE OFIARY LUDOBÓJSTWA NA KRESACH!
Zachęcamy również do przypięcia w tym dniu kotylionu w kształcie kwiatu lnu do ubrania i prezentowania tego symbolu podczas publicznych zgromadzeń oraz w wystąpieniach medialnych.