Szanowni Państwo
Zbliża się niedziela, 14 czerwca.
Jedna z dwóch najważniejszych dat w najnowszej historii Tarnowa. Ale także data niezwykle ważna w historii powszechnej.
14 czerwca 1940 r. Niemcy wywieźli do obozu tworzonego wówczas na wcielonym do III Rzeszy terenie 728 Polaków. Przywiezieni z więzienia w Tarnowie to byli zwykle młodzi ludzie, członkowie powstającego ruchu oporu, a także chętni do wstąpienia w szeregi armii polskiej tworzonej na Zachodzie u boku aliantów, a złapani podczas przekraczania granicy. Wśród osób starszych dominowali przedstawiciele przedwojennych polskich elit lokalnych, również kilka osób żydowskiego pochodzenia, którzy jednak do Auschwitz trafili nie jako Żydzi, ale jako polscy nauczyciele, prawnicy, czy urzędnik. Jako Polacy. Bo Auschwitz i wiele innych obozów (np. wcześniej KL Stutthoff) stworzono z myślą o eksterminacji narodu polskiego.
Również kolejne transporty do Auschwitz stanowili Polacy. Przez kolejne dwa lata funkcjonowania obozu, aż do czasu wdrożenia przez Niemców hiper ludobójczego planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, to nasi rodacy stanowili zdecydowaną, dominującą większość męczonych i mordowanych tu osób. A transporty z Polakami trafiały tu do samego końca wojny.
W roku 2006 dzięki staraniom byłych więźniów i ich rodzin skupionych w Chrześcijańskie Stowarzyszenie Rodzin Oświęcimskich, Sejm RP ustanowił rocznicę pierwszego transportu do Auschwitz Narodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Dotychczas nie było to jednak święto obchodzone w naszym kraju powszechnie. Pozostawało świętem bez odpowiedniej rangi i oprawy, również ze strony najwyższych władz państwowych. Skutkiem tych zaniechań był fakt, że ani samo wydarzenie ani święto nie utrwaliły się w świadomości społecznej. A przecież stanowią one wręcz idealny oręż do rozprawiania się z coraz liczniejszymi przykładami fałszowania historii, objawiającymi się m.in. ciągłym przywoływaniem kłamliwego terminu „polskie obozy koncentracyjne”.
7 grudnia ubiegłego roku zawiązał się w Tarnowie Międzynarodowy Społeczny Komitet 14 czerwca, którego głównym celem działania stała się zmiana tego niedobrego stanu rzeczy.
Świetną do tego okazją stwarza 80. okrągła rocznica tego dramatycznego wydarzenia, które rozpoczęło historię owego piekła na ziemi, którym stało się Auschwitz.
Spektakularne plany obchodów pokrzyżowała, jak wielu innym przedsięwzięciom, pandemia.
Ale to nie znaczy, że możemy pozwolić przejść tej rocznicy w sposób niezauważony. Wręcz przeciwnie, czyniliśmy i czynimy wszystko, aby nareszcie obchodzona była godnie i powszechnie.
W załączeniu znajdziecie Państwo krótkie sprawozdanie z działań (i ich efektów), podejmowanych przez wolontariuszy naszego Komitetu od pół roku, a także program obchodów, ze szczególnym uwzględnieniem Tarnowa. Sami Państwo oceńcie, czy i co nam się udało zrealizować z postawionych przed sobą w grudniu zadań.
Chciałem Was, w imieniu organizatorów tych obchodów, serdecznie na nie zaprosić. Szczegółowy program znajdziecie Państwo w załącznikach.
Chciałem jednak zwrócić Waszą uwagę na trzy z punktów programu „tarnowskiego”.
Obchody oficjalnie zainauguruje w sobotę 13 czerwca uroczystość rocznicowa przy Pomniku I Transportu obok b.Łaźni o godz. 17:00, po niej nastąpi przejście na uroczystą Mszę Świętą w Bazylika Katedralna w Tarnowie (godz. 18:00).
Z kolei w niedzielny poranek o godzinie 9:00 zapraszamy Was i innych mieszkańców miasta oraz regionu do przejścia historyczną trasą, jaką powędrowali 80 lat temu na rampę kolejową więźniowie I Transportu.
A o godzinie 12:00 zapraszamy do Amfiteatru Letniego na wielogodzinną imprezę okolicznościową, podczas której zobaczymy wiele ciekawych dokumentów i materiałów filmowych a także rozmawiać będziemy z zaproszonymi gośćmi, w tym członkami rodzin i przyjaciółmi więźniów Auschwitz i innych niemieckich obozów oraz badaczami tych tragicznych zdarzeń sprzed 8 dekad.
Te osoby, które posiadają konto na Facebooku, Twitterze lub Instagramie zachęcam także do wzięcia udział w trwającej już Narodowej Wirtualnej Sztafecie Pamięci o 14 czerwca.
Każdy z Was może w niej oddać, bez wychodzenia z domu, hołd jednemu z 728 więźniów pierwszego transportu, umieszczając planszę z jego imieniem, nazwiskiem, numerem i podobizną na swoim profilu. Oto link do tego wydarzenia – https://www.facebook.com/events/887874535014762 – kliknijcie „wezmę udział” i czekajcie na kontakt od nas.
Bądźcie z nami i bohaterami tamtych wydarzeń w trakcie nadchodzącego weekendu !
Jeśli ktoś miałby dodatkowy czas i ochotę w piątek, sobotę lub niedzielę i chciał nas dodatkowo wspomóc w organizacji rocznicowych przedsięwzięć, także jest proszony o zgłoszenie.
Pozdrawiam i zapraszam !
Piotr Dziża
członek Konwentu Organizacyjnego
Międzynarodowego Społecznego Komitetu 14 czerwca