Fundacja im. Kazimierza Wielkiego zaprasza na uroczystą galę podsumowującą XI edycję Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, podczas której laureatom i wyróżnionym w XI edycji Konkursu z całej Polski wręczone zostaną dyplomy i nagrody rzeczowe. Podczas gali wyświetlane będą wybrane filmy i prezentacje nagrodzone w XI edycji Konkursu. Zostanie zorganizowana także galeria prac plastycznych autorstwa laureatów Konkursu. Strona Konkursu: https://www.konkurswykleci.pl
Wydarzenie odbędzie się 20 czerwca (poniedziałek) 2022 roku o godzinie 12.00 w Sali Konferencyjnej IPN Oddział w Lublinie, ul. Wodopojna 2.
Organizatorem Konkursu jest Fundacja im. Kazimierza Wielkiego, https://www.fkw.edu.pl
Plan zgrupowania laureatów i gali konkursowej: https://www.konkurswykleci.pl/plan-zgrupowania-laureatow-xi-edycji-ogolnopolskiego-konkursu-zolnierze-wykleci-bohaterowie-niezlomni
Dzień wcześniej (19 czerwca 2022 roku, niedziela) odbędzie się zgrupowania laureatów XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. Zaplanowano przejście zachodnim fragmentem Szlaku Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Lublinie, wycieczkę autokarową po miejscach pamięci Żołnierzy Wyklętych na Lubelszczyźnie, pokaz umundurowania i uzbrojenia Żołnierzy Wyklętych w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej i pokaz współczesnego wyposażenia w wykonaniu Sekcji Sportowo-Obronnej Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych. Jest to niezwykła okazja do pokazania młodym Polakom miejsc związanych z Bohaterami walk o niepodległość Polski przeciw okupantom niemieckiemu i sowieckiemu, o których do tej pory tylko czytali.
Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni” to największy w Polsce pod względem liczby uczestników i najdłużej organizowany konkursu wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Na tegoroczną edycję Konkursu zostało przesłanych ponad 1400 prac uczniów. Ideą przedsięwzięcia jest zainteresowanie młodego pokolenia historią najnowszą. Konkurs oprócz walorów artystycznych, posiada wartości historyczno-dokumentalne. Dzieci zaczynają interesować się historią swojego kraju oraz historią swoich przodków, a następnie dokumentują zasłyszane historie w swoich pracach. Są to niezwykle cenne wspomnienia wzbogacające naszą wiedzę o wspólnej przeszłości.
Pozdrawiam serdecznie
Karol Wołek
Prezes Fundacji im. Kazimierza Wielkiego
tel.: 691-018-871