Wielce Szanowny
Pan Artur Chojecki
Wojewoda Warmińsko-Mazurski Szanowny
Panie Wojewodo!
W imieniu wrocławskiego środowiska kresowego zwracam się z uprzejma prośbą o wsparcie działań działaczy z Elbląga w postaci upamiętnienia bohaterskich obrońców Birczy przed trzema atakami band OUN-UPA. Dowiedziałem się bowiem, że w Elblągu, pomimo podjętej uchwały Rady Miasta nadaniu jednemu z rond imienia Obrońców Birczy, podjęto działania mające na celu zablokowanie upamiętnienia heroicznej obrony Birczy. Działania te trudno nazwać inaczej aniżeli antypolskimi. –
Obrońcy Birczy ratowali nie tylko siebie, nie tylko bezbronnych mieszkańców tej miejscowości, która podzieliłaby okrutny los tysiąca mieszkańców w Huty Pieniackiej, setek mieszkańców Huty Stepańskiej, Ostrówek i setek innych miejscowości, ale bronili polskości tamtych terenów. W przypadku niepowodzenia ich walki, poza rzezią jaką planowali zgotować Ukraińcy ludności Birczy, zwycięstwo band UPA oznaczałoby także utratę na rzecz Sowietów tej części Polski, na której jest położona Bircza. Banderowcy chcieli bowiem przyłączenia tego i innych blisko 20 powiatów do Sowieckiej Republiki Ukraińskiej – części Związku Sowieckiego.
Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że w świadomości społecznej Polaków sprawy dotyczące walk z banderowcami na terenie dzisiejszej Polski są prawie nieznana, a tym bardziej heroizm tych, którzy w czasie wojny i bezpośrednio po niej chronili życia polskich cywilów przed banderowskim barbarzyństwem. Dlatego jesteśmy zdania, że upamiętnienie bohaterskiej obrony Birczy w postaci nadania nazwy ich imienia jednemu z rond Elbląga choć w minimalnym stopniu oddaje cześć i wdzięczność ze strony współcześnie żyjących Polaków.
Z wyrazami poważania
dr hab. Bogusław Paź, prof. Uniwersytetu Wrocławskiego