Dwa zaproszenia na ciekawe wydarzenia.
- Biblioteka Kraków oraz Urząd Miasta Krakowa w dniach 9 – 10 października 2018 r. zapraszają na dwudniową konferencję naukową pt.: „Polscy Ormianie w drodze do niepodległej Polski”.
Pod tym linkiem program Konferencji
Celem, który przyświeca konferencji, jest zobrazowanie wkładu społeczności ormiańskiej w polskie dziedzictwo kulturowe, popularyzacja wiedzy o mniejszości ormiańskiej, a także wskazanie wyjątkowej postawy Ormian względem Polski.
Do udziału w konferencji zaproszeni zostali pracownicy naukowi – wybitni specjaliści, zajmujący się tematyką społeczności ormiańskiej. Będą też obecni: Edgar Ghazaryan, Ambasador Republiki Armenii w Polsce, Kaspar Karampetian, prezydent organizacji European Armenian Federation for Justice and Democracy, reprezentującej sprawy Armenii przy Parlamencie Europejskim oraz prof. Ara Sayegh, prezes Ormiańskiego Komitetu Narodowego Polski.
Planowana jest publikacja tomu pokonferencyjnego oraz prezentacja czasowej wystawy Ormianie Semper Fidelis – w drodze ku niepodległości, udostępnionej przez Muzeum Niepodległości w Warszawie, ukazującej historię polskich Ormian od przybycia do Lwowa, aż po współczesną ich działalność na terenie Rzeczpospolitej.
Wystawę będzie można oglądać w dniach 8 – 11 X 2018 w Sali Obrad w budynku dawnego Magistratu Podgórskiego przy Rynku Podgórskim 1.
Jej uroczyste otwarcie będzie miało miejsce 9 X 2018 o godz. 12.00.
W dniach 12 – 21 X 2018 będzie można ją zobaczyć w Centrum Sztuki Współczesnej Solvay w Krakowie przy ul. Zakopiańskiej 62.
2) „Arcybiskup Józef Bilczewski w służbie Bogu i Ojczyźnie”
W ramach cyklu „Archiwalne środy” Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie zaprasza na wykład Piotra Kuruca z Oddziałowego Archiwum IPN, pt. „Arcybiskup Józef Bilczewski w służbie Bogu i Ojczyźnie” – 10 października, godz. 18.00, w siedzibie Centrum Edukacyjnego „Przystanek Historia” IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8.
1 listopada 1918 r. wybuchły walki o Lwów. Opanowanie znacznej części gmachów publicznych przez Ukraińców i proklamowanie Zachodnioukraińskiej Republiki Ludowej napotkało zbrojny opór ludności polskiej. Szczególną sławą w obronie miasta „zawsze wiernego” okryli się młodzi ochotnicy, chłopcy i dziewczęta, pochodzący ze wszystkich grup społecznych – Orlęta Lwowskie.
Na czele komitetu ratunkowego, którego rolą była opieka nad rannymi w walkach i rodzinami setek poległych w obronie polskości Lwowa stanął arcybiskup lwowski obrządku łacińskiego Józef Bilczewski. Będąc gorącym zwolennikiem odbudowy Rzeczypospolitej na fundamentach chrześcijańskich zaangażował się w rokowania pomiędzy stronami konfliktu. Nie opuścił wiernych ani w dobie zagrożenia ukraińskiego, ani bolszewickiego.
W narastającym zagrożeniu ze strony bolszewizmu abp. Bilczewski upatrywał jedno z największych zagrożeń dla cywilizacji chrześcijańskiej. W odezwach skierowanych do duchowieństwa i wiernych atak Sowietów w roku 1920 nazwał „zaprzeczeniem Chrystusa i wolnego naszego bytu państwowego”, ponieważ „niesie zagładę Krzyża i zniszczenie naszej kultury”. Nie miał wątpliwości, że celem bolszewików jest „wygubić imię polskie w starym grodzie kresowym”.
Po odparciu nawały sowieckiej podziękował tym wszystkim duchownym i wiernym „którzy nie zawiedli, mimo wielu represji i prześladowań.” O roli kanonizowanego w 2005 r. abp. Bilczewskiego podczas konfliktu z Ukraińcami, a także jego związkach z podkrakowską Rudawą opowie Piotr Kuruc z Oddziałowego Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie.