W kościele Matki Bożej Królowej Polski w nowohuckich Bieńczycach (Arka Pana) przy ul. Obrońców Krzyża 1 zaprezentowane zostanie 30 września 2020 r. (godz. 19.00) misterium-oratorium zatytułowane „I nie oddałyśmy Krzyża…”. IPN jest partnerem przedsięwzięcia. Wstęp wolny. Prosimy o zachowanie rygorów sanitarnych związanych z epidemią koronawirusa.
W tym roku minęło 60 lat od głośnych wydarzeń, które przeszły do historii jako obrona Krzyża Nowohuckiego. 27 kwietnia 1960 r. mieszkańcy najmłodszej dzielnicy Krakowa – w zamyśle komunistów „miasta bez Boga” – zaprotestowali przeciwko próbie usunięcia przez władze krzyża?, stojącego u zbiegu ulic Marksa i Majakowskiego. Nowohucki protest był największym tego rodzaju zdarzeniem w okresie PRL, wywołanym głównie na tle religijnym.
Misterium oratoryjne z elementami dramatycznymi, zatytułowane „I nie oddałyśmy Krzyża…”, opowiada o tych wydarzeniach. Jego bazą są teksty biblijne (w tym psalmy), fragmenty wspomnień uczestniczek wydarzeń sprzed 60 lat, „Stabat Mater”, fragmenty dzienniczka św. Faustyny, staropolskie pieśni religijne, relacje i kłamstwa komunistycznej propagandy.
Bohaterkami misterium są kobiety, które spontanicznie podjęły się obrony krzyża. Mieszkanki Nowej Huty z dziećmi na rękach, z wózkami, z bańkami na mleko i siatkami na zakupy. To one stanęły na czele buntu przeciwko komunistycznej władzy i powstrzymały demontaż krzyża.
Obsada: Justyna Baran, Katarzyna Dłużniewska, Monika Gębala, Katarzyna Gazdowicz, Marta Florek, Iwona Konieczkowska, Maria Kubaszek, Katarzyna Radwańska, Krzysztof Drozdowski, Piotr Piecha, Artur Pierściński.
Wystąpią: Chór św. Michała, Chór Ad Caelum.
Muzyka Waldemar Gołębski
Scenariusz i reżyseria Jarosław Czyżewski
Kostiumy Dorota Morawetz
Pozdrawiam
Janusz Ślęzak
asystent prasowy
Oddziału IPN w Krakowie
tel. 881 014 904