Koleżanki, Koledzy,
Stowarzyszenie Sieć Solidarności pragnie uczcić 185. rocznicę wybuchu Powstania Listopadowego. Zapraszamy każdego, komu drogie są pamiątki i wspomnienia historii Polski, pamięć o bohaterach, do wspólnego złożenia kwiatów, zapalenia zniczy, zadumy nad przeszłością i teraźniejszością naszej Ojczyzny.
Spotykamy się przy Bramie Głównej Cmentarza Rakowickiego w Krakowie, w najbliższą niedzielę 29 listopada o godz. 12.00, skąd udamy się do grobu weteranów powstań narodowych 1830/31 oraz 1863/64 roku.
Powstanie Listopadowe – słów kilka.
Główną przyczyną wybuchu powstania listopadowego było nieprzestrzeganie przez cesarzy Imperium Rosyjskiego postanowień konstytucji z 1815 roku. Aleksander I zniósł w 1819 roku wolność prasy i wprowadził cenzurę prewencyjną. Wkrótce zawieszono wolność zgromadzeń i zakazano działalności masonerii. W 1824 roku skazano Waleriana Łukasińskiego, przywódcę Wolnomularstwa Narodowego. Rozpoczęto prześladowania organizacji niepodległościowych i stowarzyszeń, m.in. Towarzystwa Patriotycznego. Członkom sprzysiężenia Podchorążych groziła dekonspiracja i aresztowania.
Powstanie Listopadowe przeciw Rosji wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, a zakończyło się 21 października 1831 roku.
Z Krakowa napływała do Królestwa młodzież zasilająca szeregi powstańcze, a warszawski Rząd Narodowy mianował w Rzeczypospolitej swego przedstawiciela. Wolne Miasto Kraków odgrywało także rolę centrum przemytu broni dla Królestwa, przedostawania się ludzi, ale także pośrednika w kontaktach dyplomatycznych, wreszcie było miejscem schronienia dla emigrantów, pomocy i opieki jak choćby dla ks. Adama Czartoryskiego czy Józefa Chłopickiego, którego szczątki są pochowane na cmentarzu w pobliskich Krzeszowicach.
Ukłony dla wszystkich
Edward E. Nowak
Stowarzyszenie Sieć Solidarności
edno@edno.pl