Wernisaż wystawy „Dzielne Kobiety z Neubrandenburga”
Spotkanie z więźniarkami KL Ravensbrück i ich rodzinami
15 marca 2018 r., godz. 12
Marzec 1968 w Krakowie. Pokaz filmu i dyskusja świadków oraz ekspertów
16 marca 2018 r., godz. 18
Oba wydarzenia w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia”
IPN w Krakowie, ul. Dunajewskiego 8
W imieniu Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie oraz Stowarzyszenia „Rodzina Więźniarek Niemieckiego Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück” zapraszam Państwa na uroczystość otwarcia wystawy autorstwa Arkadiusza Szlachetki pt. „Dzielne Kobiety z Neubrandenburga”, która odbędzie się 15 marca 2018 r. (godz. 12) w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie (ul. Dunajewskiego 8).
Ekspozycja przybliża warunki pobytu i pracy Polek wywiezionych przez Niemców do obozu koncentracyjnego Ravensbrück na terenie Rzeszy Niemieckiej i przydzielonych do jednego z podobozów zewnętrznych w Naubrandenburgu. Tysiące kobiet wykonywało niewolniczą pracę w fabryce zbrojeniowej berlińskiego przedsiębiorcy Curta Hebera. Wiele z nich w Neubrandenburgu zmarło. Przed 4 grudnia 1944 r. ich ciała wywożono do KL Ravensbrück, gdzie palono je w krematorium, a prochy wysypywano do pobliskiego jeziora Schwedt. Ciała kobiet umierających w okresie od 4 grudnia 1944 do 25 kwietnia 1945 r. zakopywano na polu przy cmentarzu w Neubrandenburgu. W tamtejszej zbiorowej mogile spoczywa ponad czterdzieści Polek. Dokument z ich nazwiskami odnalazł w 2017 r. autor wystawy, poszukując miejsca spoczynku swojej prababci.
Wystawa jest efektem pracy Arkadiusza Szlachetki, prawnuka Marii Ratajczak, więźniarki niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück, przeniesionej w 1944 r. wraz z innymi kobietami do obozu zewnętrznego w Neubrandenburgu z przydziałem do fabryki zbrojeniowej. Maria Ratajczak zmarła 14 kwietnia 1945 r. Pochowano ja w zbiorowej, bezimiennej mogile w Neubrandenburgu wraz z 42 Polkami więźniarkami KL Ravensbrück. Autor wystawy podzieli się swoimi ustaleniami, chcąc jednocześnie dotrzeć z informacją o miejscu pochówku do rodzin tych Polek, po których ślad zaginął.
W programie czwartkowego wernisażu znajduje się także m.in. wykład dr Wandy Półtawskiej, byłej więźniarki KL Ravensbrück, lekarki, wieloletniej wykładowczyni akademickiej, przyjaciółki papieża Jana Pawła II, Damy Orderu Orła Białego. Wśród gości spotkania będą przedstawiciele stowarzyszeń zrzeszających byłe więźniarki niemieckich obozów koncentracyjnych oraz ich rodziny.
Wystawa pozostanie w Centrum Edukacyjnym „Przystanek Historia” IPN w Krakowie do 13 kwietnia 2018 r.
50. rocznica Marca ‘68
Drugie zaproszenie dotyczy 50. rocznicy Marca ‘68. Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Krakowie zaprasza na projekcję filmu „Strajk wpisany do indeksu. Marzec 1968 w Krakowie” – 16 marca 2018 r., godz. 18, ul. Dunajewskiego 8.
Po pokazie spotkanie z udziałem autorów filmu: Anny Pankiewicz i Marcina Kopronia oraz występujących w dokumencie świadków wydarzeń marcowych. W dyskusji weźmie także udział dr hab. Julian Kwiek, znawcy problematyki Marca ‘68.
Na oba spotkania wstęp wolny.
Pozdrawiam