Szanowni Państwo
Uprzejmie informuję, że od 14 do 27 sierpnia 2020 r. na pl. Szczepańskim w Krakowie będzie można oglądać wystawę plenerową IPN „TU rodziła się Solidarność”. Krótka uroczystość otwarcia wystawy, z zachowaniem rygorów sanitarnych obowiązujących z powodu epidemii koronawirusa, odbędzie się 14 sierpnia o godz. 12.00. Prosimy wszystkich, którzy zechcą przybyć na uroczystość o założenie maseczek zakrywających usta i nos oraz zachowywanie dystansu.
Cykl regionalnych wystaw o korzeniach „Solidarności” jest jednym z elementów świętowania przez IPN 40. rocznicy powstania tego wielkiego ruchu społecznego i związku zawodowego. Nasza wystawa zostanie pokazana w 53 miejsca w kraju. Prezentuje w ujęciu ogólnopolskim i regionalnym masowy bunt polskich robotników, który rozpoczął się latem 1980 r.
Kraków był silnym ośrodkiem antykomunistycznego oporu środowisk naukowych i twórczych. Konserwatywna stolica Małopolski dla reżimu stanowiła problem od początku Polski „ludowej”. Dlatego podjęto decyzję o budowie Nowej Huty, która miała być komunistycznym „miastem bez Boga”. Mieszkańcy nowej dzielnicy Krakowa szybko jednak odrzucili ideologiczne założenia komunizmu. Już w 1960 r. walką o Krzyż Nowohucki wpisali się na ogólnopolską mapę oporu społecznego. W kolejnych latach robotnicy z Kombinatu Metalurgicznego Huta im. Lenina coraz intensywniej protestowali przeciwko systemowi.
W 1980 r. dla Krakowa decydujące znaczenie miał strajk w HiL – pierwszy wydział przerwał tam pracę 19 sierpnia. W następnych dniach zaprotestowały kolejne, a Komitet Strajkowy ogłosił 41 postulatów, częściowo zgodnych z gdańskimi. Oprócz największego zakładu pracy w Małopolsce protestowały również Zakłady Budowy Maszyn i Aparatury im. Szadkowskiego, Krakowskie Zakłady Armatur „Armatura”, Krakowska Fabryka Kabli i Maszyn Kablowych „Kabel”, Zakład Konstrukcji Stalowych „Elbud”, Fabryka Maszyn Odlewniczych „Famo”, MPK i PKS. Strajki objęły w mieście osiem zakładów uzyskując wsparcie krakowskiej inteligencji.
Więcej informacji: https://bit.ly/30rO6FO
Pozdrawiam
Janusz Ślęzak
asystent prasowy
Oddziału IPN w Krakowie
tel. 881 014 904