Ks. Isakowicz – Zaleski: mówić prawdę o ludobójstwie
IAR – Kraj
29.04.2015 (IAR) – Tylko mówienie prawdy o ludobójstwie pomoże zapobiec takim zbrodniom w przyszłości. Przypominał o tym w Nowym Sączu ksiądz Tadeusz Isakowicz- Zaleski podczas specjalnej konferencji edukacyjnej poświęconej największych zbrodniom ubiegłego wieku. Dotyczyła ona między innymi zagłady Romów oraz Żydów czy rzezi Ormian w Turcji.
Jak podkreślił ks. Isakowicz-Zaleski, to jest zagrożenie, które nas nadal dotyczy. Bez powiedzenia prawdy i napiętnowania sprawców nie da się przeciwdziałać kolejnym ludobójstwom- zaznaczył w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową.
Dzień konferencji w Nowym Sączu nie jest przypadkowy. 29 kwietnia 1942 roku. Niemcy rozstrzelali w nowosądeckim getcie i na cmentarzu żydowskim 400 osób.
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Monika Chrobak/
———————
W ratuszu trwa konferencja poświęcona zbrodniom ludobójstwa
– Cieszę się, że tak dużo młodych osób uczestniczy w tej konferencji, podczas której podejmowane będą trudne tematy. Historia bywa różna, czasami są to wydarzenia radosne, czasami tragiczne, ale warto spojrzeć w przeszłość, aby w przyszłości nie popełniać błędów – powiedział Marek Oleniacz.
Dzień zorganizowania konferencji w Nowym Sączu nie jest przypadkowy. 29 kwietnia 1942 roku w Nowym Sączu wydarzyła się największa zbrodnia w jego dziejach. Niemcy rozstrzelali w getcie i na cmentarzu żydowskim 400 osób.
Organizatorami konferencji i wydarzeń rocznicowych są: Miasto Nowy Sącz, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu i Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu. Konferencję swoim patronatem honorowym objął Marszałek Województwa Małopolskiego Marek Sowa oraz Aleksander Palczewski – Małopolski Kurator Oświaty.
Podczas konferencji referaty wygłoszą najwybitniejsi specjaliści. Wśród gości są: Łukasz Połomski doktorant UP Kraków, Anna Kasprzycka – doktorant INPiSM UJ – Kraków, ks. Tadeusz Isakowicz Zaleski, Katarzyna Szuszkiewicz doktorant CBH UJ Kraków, dr Bartosz Kwieciński CBH UJ Kraków, dr Alicja Bartuś – wiceprzewodnicząca Zarządu Fundacji na Rzecz MDSM, prof. Sławomir Kapralski- Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, Tomasz Bereza z IPN w Rzeszowie i Sławomir Rękas.
W sądeckim ratuszu można obejrzeć wystawę poświęconą zbrodniom ludobójstwa.