Korespondencja z Krakowa.
Chcąc skutecznie zainteresować dzieci i młodzież losami słynnych Polaków oraz ważnymi wydarzeniami z ojczystych dziejów trzeba sięgać po takie formy przekazu, które są atrakcyjne dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.
Jedną z nich jest komiks. I chociaż starsi ludzie często uważają, że nie godzi się tak „postponować” narodowych bohaterów (bo komiks jest dla nich czymś z istoty niepoważnym, kojarzącym im się głównie z Myszką Miki lub z Kaczorem Donaldem), to zaczyna on odgrywać coraz większą rolę w edukowaniu najmłodszych rodaków. Dobrze pomyślany i fachowo narysowany komiks stanowi znakomite wprowadzenie do ważnych tematów, zachęcając do sięgnięcia w przyszłości po książki poświęcone wielkim Polakom i przełomowych wydarzeniom historycznym.
Mam nadzieję, że taką właśnie udaną pozycją z tego gatunku będzie „Kościuszko w Krakowie – 1794”, do którego tekst napisał Grzegorz Szymanowski, a rysunki są dziełem Piotra Urbanka
Jak poinformowała Polska Agencja Prasowa, publikacja powstała z inicjatywy Komitetu Kopca Kościuszki i mniej więcej za miesiąc trafi do księgarń.
– Ten pierwszy komiks, poświęcony fragmentowi biografii Kościuszki, przeznaczony jest dla wszystkich, ale szczególnie dla dzieci i młodzieży, ponieważ narratorem utworu jest nauczyciel historii. Zabiera on uczniów ze szkoły na krakowski Rynek, gdzie dochodzi do insurekcji kościuszkowskiej, a potem na Kopiec Kościuszki – powiedział PAP dyrektor Biura Komitetu Kopca Kościuszki Leszek Cierpiałowski.
„Treść komiksu i rysunki są zgodne z faktami historycznymi. Na ilustracjach Kraków wygląda tak, jak pod koniec XVIII w. Bohaterowie komiksu wypowiadają słowa zgodne z historyczną prawdą, a zgromadzeni na Rynku śpiewają tę samą pieśń, co w czasie insurekcji. Cierpiałowski zapowiedział również, że komiks otwiera całą serię wydawniczą, poświęconą osobie Kościuszki i wydarzeniom historycznym, z którymi polski bohater jest związany. Kolejne wydania powinny się ukazywać co roku” – czytamy w depeszy PAP.
Nie tak dawno ukazała się komiksowa wersja życiorysu pułkownika Ryszarda Kuklińskiego, podobne publikacje wydaje także Instytut Pamięci Narodowej, przybliżając naszej młodzieży tragedię polskiego podziemia niepodległościowego po II wojnie światowej. Dobrze więc, że i „naczelnik w sukmanie” doczeka się całej serii komiksów.
Jerzy Bukowski