Dążenia do zagłady Ormian w Imperium Ottomańskim istniały już pod koniec XIX wieku – uważa zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego katolikos i najwyższy patriarcha wszystkich Ormian Garegin II. W rozmowie z francuskim pismem „L’ Orient-Le Jour” przypomniał on krótko historię ludobójstwa dokonanego na jego rodakach w 1915 i wcześniejsze pogromy, poruszył też szereg bieżących spraw dotyczących dzisiejszej Armenii i Kościoła.
Garegin podkreślił, że ludobójstwo Ormian trwało z przerwami od lat dziewięćdziesiątych XIX wieku do 1923, a jego uwieńczeniem były wydarzenia z 1915, związane z polityką ówczesnego Imperium Ottomańskiego i rządu Młodoturków. Chociaż w świetle badań historycznych rocznica zagłady wiąże się z konkretną datą 24 kwietnia 1915, to w rzeczywistości zamiar ludobójstwa sięga końca XIX stulecia, a pod postacią zaprzeczania przez władze tureckie tego faktu trwa do dzisiaj – stwierdził zwierzchnik Kościoła ormiańskiego. Pytany o miejsce przebaczenia winowajcom w duszpasterskiej działalności kościelnej, przypomniał, że przebaczenie jest przykazaniem Bożym, ale dotyczy przede wszystkim tego, kto o nie prosi. „Nie jest więc celem samym w sobie, ale powinno raczej służyć tworzeniu wartości duchowych” – powiedział katolikos.
Katolikos podkreślił następnie, że kanonizacja wszystkich ofiar ludobójstwa, dokonana 23 kwietnia, jest uznaniem ich męczeństwa i włączeniem ich do innych świętych i męczenników, czczonych w tym Kościele. „Jest to jeden z najważniejszych znaków mobilizacji narodowej, świadczących o wkładzie katolikosatu do obchodów setnej rocznicy ludobójstwa” – oświadczył rozmówca gazety. Wspomniał też o jego stałym dążeniu do wyjaśniania prawdy m.in. o tysiącach świątyń, klasztorów zniszczonych w przeszłości, będących dzisiaj w opłakanym stanie, o zniszczonym ogromnym dziedzictwie kulturalnym i duchowym. „Zwycięstwo prawdy i sprawiedliwości będzie służyć dobru zarówno Ormian, jak i całej ludzkości” – dodał zwierzchnik Kościoła.
kg (KAI/L’Orient-Le Jour) / Erywań