Tematyka osób niepełnosprawnych i ich rodzin jest bardzo słabo obecna w trwającej kampanii prezydenckiej. Dlatego zamieszczam poniższe informacje pokazujące podejście poszczególnych kandydatów do tej tematyki.
Rafał Trzaskowski
Dla którego pomoc drugiemu jest odruchem? Właśnie wczoraj usunięto z Lata w Mieście Warszawa mojego syna ze względu na niepełnosprawność. Może najpierw należy przestać dyskryminować. #niepełnosprawni #dyskryminacja https://t.co/ibJAxImrQE
— Katarzyna Roszewska (@k_roszewska) July 7, 2020
Andrzej Duda
Od: STOWARZYSZENIA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH „PODKARPACIE” ZS. W JAŚLE
Do: OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNE i ORGANIZACJE DZIAŁAJĄCE NA RZECZ TEGO ŚRODOWISKA
Szanowni Państwo,
Idąc na II-turę wyborów pamiętajmy także i o działaniach wdrożonych na rzecz osób niepełnosprawnych w ostatnich 5-latach, w tym m.in.:
- a) skokowy wzrost rent socjalnych i zwykłych oraz ich kwotową waloryzację,
- b) obligatoryjną ulgę samochodową dla wszystkich osób niepełnosprawnych w wysokości 2280 zł/rok,
- c) 13-dodatkowe świadczenie rentowe,
- d) program Dostępność+ wspierający m.in. dostosowania architektoniczne i cyfrowe, które ułatwiają życie osobom mającym trudności w poruszaniu i przemieszczaniu,
- e) usługi asystenta osoby niepełnosprawnej, który będzie je wspierać w różnych okolicznościach i potrzebach, usługi opieki wytchnieniowej, usługi opiekuńcze i centra opiekuńczo-socjalne,
- f) pierwszeństwo w dostępie do służby zdrowia, szybki dostęp do lekarzy specjalistów bez skierowania, nielimitowanej rehabilitacji i zaopatrzenia ortopedycznego,
- g) 500 zł dodatek dla osób całkowicie niezdolnych do samodzielnego życia i 500+ na dzieci oraz wielu innych przydatnych środowisku osób niepełnosprawnych.
I nie pozwólmy, by je „wypalono gorącym żelazem” tylko dlatego, że wprowadził to PiS, a zatwierdził Prezydent Andrzej Duda.
Warto tutaj dodać, że Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Pracy-BON oświadczyły, że wezmą pod uwagę oraz dołożą wszelkich starań, aby można było zrealizować najnowsze propozycje naszego Stowarzyszenia, dotyczące radykalnego zwiększenia przedsiębiorczości oraz gotowości do pracy i do zatrudniania osób niepełnosprawnych poprzez:
- Likwidację limitów dorabiania – i przez to pozbawienie osób niepełnosprawnych lęku, że dobrze wykonywaną i wynagradzaną pracą spowodują zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia rentowego.
- Wprowadzenie prawa do wcześniejszych emerytur dla pracowników niepełnosprawnych – i przez to pozbawienie osób niepełnosprawnych lęku, że zbyt długą aktywnością zawodową pozbawią się resztek zdrowia, sprawności i sił.
- Zagwarantowanie osób niepełnosprawnych utrzymania posiadanego orzeczenia przez cały okres legalnego zatrudnienia – i przez to pozbawienie takich osób (i ich pracodawców) lęku o utratę świadczenia rentowego, ulg i uprawnień np. do pomocy PFRON, czy też wsparcia zatrudnienia w formie dofinansowań i ulg we wpłatach obowiązkowych.
Wnieśliśmy powyższe, gdyż uważamy, że pozbawienie lęków i obaw naszego środowiska poprzez działania 1-2-3 jest najprostszym, najtańszym i najszybszym środkiem do osiągnięcia zachodnio-europejskiego, ponad 50% wskaźnika aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych, i ich 100% satysfakcji z pracy.
Jasło, 06.07.2020.