Terroryści Państwa Islamskiego wysadzili w Mosulu największą i najstarszą chaldejsko-katolicką świątynię w Iraku. Kościół pw. Najświętszej Maryi Panny został zniszczony 2 lutego – donosi katolicka agencja misyjna „AsiaNews” powołując się na irackie siły bezpieczeństwa działające w rejonie Niniwy. Z powodu trudności w komunikacji z okupowanym przez islamskich fanatyków Mosulu wiadomość o tym dotarła dopiero dzisiaj.
Jak poinformowali naoczni świadkowie, islamscy fundamentaliści podłożyli ładunki wybuchowe pod murami kościoła i wysadzili go w powietrze. W wyniku eksplozji zniszczeniu uległo także wiele okolicznych budynków. Islamiści splądrowali świątynię już w minionych miesiącach. Na krótko przed zajęciem miasta zniszczono jej wieżę, którą wieńczyła statua Maryi.
W minionym roku w wyniku ataków Islamskiego Państwa dziesiątki tysięcy chrześcijan Mosulu i okolic musiało uciekać ze swoich siedzib. Przed kilkoma dniami chaldejsko-katolicki arcybiskup Mosulu, Emil Shimoun Nona, na prośbę papieża opuścił Irak i objął arcybiskupstwo w Australii. Terroryści w jego rezydencji urządzili sobie „kwaterę główną”. Abp Nona, jak się wyraził, sprawował opiekę nad swoją archidiecezją „z samochodu”. Jego poprzednik abp Paulos Faraj Rahho został w 2008 r. uprowadzony i zamordowany przez islamskich ekstremistów. Dzisiaj w Bagdadzie rozpoczął obrady nadzwyczajny Synod Biskupów Kościoła katolicko-chaldejskiego, który zwołał jego zwierzchnik patriarcha Babilonii Louis Raphael I Sako. Głównymi tematami obrad są: relacje z diasporą oraz jedność chrześcijan wobec zagrożenia ze strony islamskiego terroryzmu.
tom (KAI/RV) / Bagdad