6 marca 2016 r. odbył się I Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Naramie, połączony z Biegiem Pamięci. Wydarzenie zostało objęte Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a jego organizatorem było Ludowe Towarzystwo Sportowe NOVI Narama.
Relacja Przemysław Wywiał, zdjęcia Michał Znamirowski.
Tego dnia mieszkańcy Naramy oddali hołd Żołnierzom Niezłomnym, którzy kontynuowali walkę o niepodległość po 1945 roku, w tym Jerzemu Wacykowi, synowi nauczycieli z Naramy. Jerzy Wacyk był w czasie II wojny światowej żołnierzem Armii Krajowej, a po 1945 r. zaangażował się w działalność niepodległościowej Ligi Walki z Bolszewizmem. Aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, został po ciężkim śledztwie skazany na karę śmierci (zamieniono mu ją jednak na karę więzienia). Po wyjściu z więzienia założył rodzinę i zamieszkał w Częstochowie, gdzie zmarł w w 1988 r.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji Żołnierzy Wyklętych w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Naramie. W jej trakcie ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, chrześniak Jerzego Wacyka, przypomniał dramatyczne losy tego Żołnierza Niezłomnego i jego związki z naszą miejscowością.
Po Mszy św. odbył się Bieg Pamięci, w której wystartowało ponad stu uczestników. Bieg przeprowadzono w trzech kategoriach:
– szkoły podstawowe (dystans 600 m); wśród dziewcząt zwyciężyły:
I miejsce Fugiel Maria,
II miejsce Prześlica Karolina,
III miejsce Krypel Julia ,
a wśród chłopców:
I miejsce Kołacz Mateusz,
II miejsce Osikowski Aleksander,
III miejsce Karnia Miłosz ,
– gimnazja (4 km); wśród dziewcząt wygrały:
I miejsce Młodecka Zofia,
II miejsce Kurbiel Magda,
III miejsce Cichy Natalia ,
natomiast wśród chłopców:
I miejsce Wiktor Palmowski,
II miejsce Krypel Michał,
III miejsce Klupa Konrad,
– open (8 km); kobiety:
I miejsce Wolak Martyna,
II miejsce Kurek Karolina,
III miejsce Różycka-Depa Dorota ,
mężczyźni:
I miejsce Gałązka Mateusz,
II miejsce Sęk Mariusz,
III miejsce Leparczyk Kamil ,
W rywalizacji wzięli udział m.in. wicestarosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka wraz z małżonką oraz grupa młodzieży z Ukrainy. Bezpieczeństwo uczestników Biegu zapewnili funkcjonariusze Policji, żołnierze Żandarmerii Wojskowej Oddział w Krakowie, strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Naramie oraz uczniowie klas mundurowych w Skale. Po Biegu na jego uczestników czekał posiłek regeneracyjny oraz pyszny bigos.
Równocześnie na terenie szkoły w Naramie trwały wydarzenia towarzyszące Biegowi Pamięci. Na stoisku promocyjnym krakowskiego oddziału Żandarmerii Wojskowej można było porozmawiać z żołnierzami tej formacji, poznać jej historię i zadania, zobaczyć używany przez żandarmów sprzęt czy spróbować przejść kilka metrów w alkogoglach, co większości śmiałków sprawiało niemały problem. Zainteresowani ratownictwem i pierwszą pomocą mogli wziąć udział w warsztatach pod hasłem „1, 2, 3 – uratuj kogoś Ty”, przygotowanych przez członków studenckiego Koła Naukowego Edukacji dla Bezpieczeństwa Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie; można było porozmawiać z ratownikami czy nauczyć się podstaw udzielania pierwszej pomocy przy wykorzystaniu fantoma. Uczniowie klas mundurowych liceum ogólnokształcącego w Skale zaprezentowali pokaz walki wręcz, który również spotkał się z dużym zainteresowaniem zebranych. Można było również nabyć książki historyczne oraz wspomóc Fundację im. Brata Alberta.
O godz. 16.00 w szkole odbyła się uroczystość patriotyczna z licznym udziałem mieszkańców Naramy i gości. Rozpoczęła się ona odczytaniem przez senatora Marka Pęka okolicznościowego listu od Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Następnie dr Maciej Korkuć, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, wygłosił prelekcję, w czasie której przedstawił walkę Polaków o niepodległość po 1939 roku. List, jaki do organizatorów i uczestników uroczystości skierował szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk odczytał wicestarosta Wojciech Pałka. Gorąca, kilkuminutowa owacja na stojąco powitała kolejnego gościa, kpt. Stanisława Szuro, żołnierza Związku Walki Zbrojnej i Armii Krajowej, więźnia niemieckich obozów koncentracyjnych, za działalność niepodległościową skazanego przez komunistów na karę śmierci. Kpt. Szuro w sposób barwny opisał epizody swojej walki z narzuconą przez Sowietów władzą komunistyczną oraz pobyt w więzieniach. Z kolei ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, kapelan nowohuckiej „Solidarności” represjonowany w okresie PRL, przypomniał postać Jerzego Wacyka i jego udział w walce o niepodległość Polski. Na koniec przedstawicielka LTS NOVI Narama Justyna Nurek złożyła podziękowania dla osób i instytucji, które przyczyniły się do zorganizowania I Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Naramie. W czasie uroczystości rozdano również nagrody dla zwycięzców Biegu oraz nagrody specjalne dla jego najmłodszych uczestników, a każdy kto wziął udział w tej rywalizacji otrzymał pamiątkowy medal.
W I Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Naramie udział wzięli m.in. Żołnierz Niezłomny kpt. Stanisław Szuro, senator Marek Pęk, wicestarosta Powiatu Krakowskiego Wojciech Pałka, wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krakowskiego Marek Piekara, Prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, wicedyrektor Instytutu Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie dr Małgorzata Bereźnicka, Naczelnik Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie dr Maciej Korkuć, dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Oświatowych w Skale Karol Papisz, sekretarz gminy Iwanowice Anna Tarko, Przewodniczący Rady Gminy Iwanowice Mirosław Rosa, Dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Bibliotek w Iwanowicach Monika Świątek oraz Małgorzata Kwiecień, wiceprezes zarządu Związku Piłsudczyków Andrzej Fischer, Proboszcz Parafii Matki Boskiej Szkaplerznej w Naramie ks. Jan Jurkowski, radny wsi Narama Mariusz Baran, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej i Publicznego Gimnazjum im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie Krzysztof Zadora, sołtys Naramy Tadeusz Wywiał, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Naramie Andrzej Wywiał, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej Jerzy Kluzek.
Partnerami wydarzenia byli: Ochotnicza Straży Pożarna w Naramie, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Naramie, Instytut Bezpieczeństwa i Edukacji Obywatelskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, Żandarmeria Wojskowa Oddział w Krakowie, Fundacj im. Brata Alberta, natomiast jego sponsorami: Starostwo Powiatowe w Krakowie, Gmina Iwanowice, Instytutowi Pamięci Narodowej, Firma KrakMarfish, Związek Piłsudczyków, Muzeum Armii Krajowej w Krakowie, Fundacja Sapere et Gaudere z Poskwitowa, panowie Adam i Marcin Frankiewiczowie. Dużego wsparcia inicjatywie udzielili również ks. proboszcz Jan Jurkowski i ks. wikary Mariusz Książek. Za pomoc i życzliwość dziękujemy również Konradowi Zdybałowi i Tomaszowi Leszczyńskiemu. Patronat medialny sprawowały: TVP Historia, Radio Kraków oraz „Biuletyn Informacyjny” Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
Wydarzenie spotkało się z dużym zainteresowaniem nie tylko mieszkańców Naramy, ale i sąsiednich czy dalej położonych miejscowości. Stało się to szansą aktywizacji naszej społeczności na rzecz kultywowania pamięci o bohaterach walki o niepodległość Polski, w tym bohatera związanego z naszą małą ojczyzną, Jerzego Wacyka. Cieszy liczny udział młodych ludzi zarówno w Biegu Pamięci, jak i uroczystości upamiętniającej Żołnierzy Niezłomnych. Organizator, Ludowe Towarzystwo Sportowe „NOVI” Narama, już teraz zaprasza na II Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w przyszłym roku.
LTS „Novi” Narama