Czwartek, 9 kwietnia, g. 13.00 – Kraków – Cmentarz Rakowicki – msza św. za dusze polskich bohaterów z okazji 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 20. rocznicy poświęcenia Mogiły-Pomnika Ofiar Komunizmu. Po mszy św. przejście pod pomnik, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości.
Zaprsza Komitet Opieki Nad Miejscami Zbrodni Komunizmu
Piątek, 10 kwietnia, g. 18.00 – Grodzisk Mazowiecki – kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy (ul. Piaskowa 21) – msza św. za duszę śp. Janusza Krupskiego w piątą rocznicę Katastrofy Smoleńskiej.
Zaprasza Rodzina
Niedziela, 12 kwietnia, g. 11.30 – Chrzanów – kościół św. Mikołaja – msza św. za dusze polskich bohaterów z okazji 75. rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 5. Katastrofy Smoleńskiej. Po mszy św. przejście pod pomnik w parku, gdzie odbędzie się dalsza część uroczystości.
Zapraszają władze miasta.
———————————
Piątek, 10 kwietnia – Kraków
10 kwietnia 2015 r. o godz. 11:00 w kościele o. Reformatów zostanie odprawiona msza św. w intencji śp. Janusza Kurtyki, w V rocznicę katastrofy smoleńskiej.
Także tego dnia zapraszamy na dyskusję wokół książki „Rzeczpospolita wolnych ludzi. Janusz Kurtyka w mediach – wybór wywiadów, artykułów, oświadczeń z lat 2000–2010”. W spotkaniu udział wezmą Prezes IPN dr Łukasz Kamiński, Dyrektor MHMK Michał Niezabitowski oraz dr hab. Filip Musiał.
Janusz Kurtyka, w latach 2005–2010 prezes Instytutu Pamięci Narodowej, był w pierwszej dekadzie XXI w. jednym z ważniejszych uczestników polskiej debaty publicznej, a zwłaszcza tego nurtu dyskursu historycznego, który koncentrował się na procesie wychodzenia z komunizmu oraz powinnościach państwa w tym zakresie. Pięć lat po śmierci postać i poglądy Janusza Kurtyki są nadal ważnym punktem odniesienia w wielu debatach publicznych. W prezentowanym wyborze jego wywiadów, artykułów prasowych oraz oświadczeń z lat 2000–2010 przypominamy bliską mu wizję historii, jego spojrzenie na archiwalia pozostałe po komunistycznym aparacie represji, sposób definiowania roli i miejsca IPN w przestrzeni publicznej, a także właściwe mu przekonania o powinnościach państwa w sferze rozbudzania świadomości historycznej i realizowania polskiej polityki historycznej.
10 kwietnia 2015 r., godz. 16.00, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Rynek Główny 35, sala Fontany.
Łączę wyrazy szacunku,
Dorota Korohoda
———————————————————————————
Dorota Korohoda
Asystent prasowy