Muzeum w Gliwicach zaprasza na kolejny wykład Tomasza Kuby Kozłowskiego z cyklu „Spotkania z Kresami Rzeczpospolitej”
8 kwietnia 2017, sobota, godz. 15.00
“Friedwald, Hescheles, Szlechter, Vogelfänger. Kwartet tekściarzy ze Lwowa”
Miejsce: Dom Pamięci Żydów Górnośląskich, Gliwice, ul. ks. J. Poniatowskiego 14
Ich teksty niezmiennie wzruszają, bawią i śmieszą kolejne pokolenia Polaków. Dwaj – Hemar i Tońko – znani są niemal wyłącznie pod swymi artystycznymi pseudonimami. O Friedwaldzie i Szlechterze mało kto słyszał chociaż piosenki ich autorstwa śpiewają miliony Polaków. Może dlatego, że piosenki kojarzymy niemal wyłącznie z ich wykonawcami. Autorzy tekstów pozostają w cieniu, z biegiem lat stają się wręcz anonimowi. Nie sprzyjała też utrwaleniu się ich nazwisk wojenna i powojenna historia. Emanuela Szlechtera zamordowali w lwowskim gettcie Niemcy. Friedwald, Hemar i Tońko wojnę wprawdzie przeżyli ale zostali poza krajem, na emigracji. Nieprzejednany antykomunista Hemar nie mógł liczyć na taryfę ulgową – do końca PRL-u cenzorskie zapisy nie pozwalały na popularyzację jego twórczości. Przypomniano go i „odkryto” na nowo dopiero w latach 90. Podobnie było z najsłynniejszym lwowskim batiarem Tońkiem. Głucha cisza zapadła wokół mieszkającego po wojnie w Izraelu Friedwalda. O skali tego zapomnienia najlepiej świadczy fakt, że w internetowej encyklopedii – Wikipedii – autora słów najpopularniejszego polskiego tanga skwitowano …dwoma zdaniami.
W efekcie nadal – choć byli autorami największych szlagierów II Rzeczypospolitej, niezapomnianych wierszy i dialogów – ich nazwiska nie są powszechnie kojarzone. Ilu Polaków ma świadomość, że to ze Lwowa wywodzą się twórcy najpopularniejszych piosenek XX-lecia? Że popularne utwory pisane lwowskim bałakiem tworzyli lwowiacy o żydowskich korzeniach… Bo łączy ich właśnie to, że wszyscy urodzili się we Lwowie, w rodzinach polskich Żydów. Że we Lwowie się wychowali i kształcili. Że rodzinnemu miastu poświęcili znakomite teksty…
Dlatego Muzeum w Gliwicach, w ramach wielokulturowego cyklu „Spotkania z Kresami Rzeczypospolitej” zaprasza do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich na spotkanie z Tomaszem Kubą Kozłowskim z Domu Spotkań z Historią w Warszawie. Multimedialna prezentacja o niezapomnianych tekściarzach ze Lwowa okraszona ciekawostkami biograficznymi ilustrowana będzie oryginalną, unikatową ikonografią i nagraniami z epoki. Zapraszamy!
Uwaga:
Podczas spotkania można będzie nabyć kilkanaście tytułów książek o dziedzictwie kulturowym i historycznym Lwowa oraz bohaterach spotkania w tym m. in. Anny Mieszkowskiej – „Mistrzowie kabaretu. Marian Hemar i Fryderyk Járosy”, Witolda Szolgini – „Tamten Lwów”, tomy I – V (w tym tom z filmem „Włóczęgi”), 1300-stronicową monografię „Academia Militans. Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie”, Wojciecha Puchty – „Powszechna Wystawa Krajowe we Lwowie w 1894 roku” i inne.
Z pozdrowieniami,
Bożena Kubit