Niedziela, 14 czerwca, g. 11.00 – Gliwice – „Odpust kucki” ku czci św. Antoniego – msza św. ormiańskokatolicka w kościele św. Trójcy przy ul. Mikołowskiej 2.
Kontynuacja tradycji odpustów ku czci św. Antoniego, które odbywały się w parafii ormiańskiej w Kutach nad Czeremoszem na Pokuciu (pogranicze polsko-rumuńskiej).
——————————
Niedziela, 14 czerwca – Oświęcim
W imieniu Zarządu Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Rodzin Oświęcimskich (ChSRO), zapraszamy Czytelników do wzięcia udziału w obchodach 75. Rocznicy Deportacji do KL Auschwitz Pierwszego Transportu Polskich Więźniów Politycznych. Dzięki staraniom ChSRO – od 2006 roku dzień 14 czerwca decyzją Sejmu RP. obchodzony jest jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych.
W opinii historyków – 14 czerwca 1940 r. stanowi początek funkcjonowania KL Auschwitz – największej z okresu II wojny światowej niemieckiej fabryki śmierci i miejsca martyrologii wielu narodów Europy i Świata.
Tego dnia, z więzienia w Tarnowie deportowano 728 więźniów. Przez pierwsze prawie dwa lata w obozie przebywali głównie Polacy, a począwszy od połowy 1942r. po konferencji w Wannsee (20 styczeń 1942r.) Auschwitz stał się miejscem tzw. „Endlösung der Judenfrage”.
Szacuje się, że KL Auschwitz pochłonął co najmniej 1,1 miliona ofiar: około 960 tysięcy Żydów, około 75 tysięcy Polaków ze 150 tys. deportowanych, 21 tysięcy Romów, 15 tysięcy jeńców radzieckich oraz 10-15 tysięcy więźniów innych narodowości. KL Auschwitz stanowi największą znaną polską nekropolię z okresu II wojny światowej!
Obchody rocznicowe odbędą się 14 czerwca br. na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz I. O godz. 1100 rozpocznie się uroczyste nabożeństwo w intencji ofiar obozu, następnie na dziedzińcu pod „Ścianą Śmierci” zostaną złożone wieńce i kwiaty.
Zaplanowane jest również złożenie kwiatów pod tablicą poświęconą pierwszemu transportowi polskich więźniów politycznych do KL Auschwitz – znajdującą się na budynku Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu (budynek byłego Monopolu), oraz około godz. 13 przejazd uczestników do Centrum św. Maksymiliana w Harmężach, gdzie będzie można zwiedzić wystawę „Klisze Pamięci – Labirynty” – byłego więźnia KL Auschwitz śp. prof. Mariana Kołodzieja nr obozowy 432. Uroczystości zakończą się spotkaniem koleżeńskim na obiektach o. Franciszkanów w Harmężach.
ChSRO – od blisko 17 lat organizuje obchody 14. czerwca – dając świadectwo martyrologii Polski i Polaków w KL Auschwitz. Zapisali się oni złotymi zgłoskami w historii tego obozu organizując ruch oporu, ratując życie współwięźniom, informując wolny świat o bezprzykładnych zbrodniach niemieckich nazistów. Wielu z nich zginęło marząc o wolnej Polsce! Dlatego winniśmy im wieczną pamięć! Staje się to nakazem chwili w czasach, gdy systematycznie pojawiają się hańbiące określenia „polskie obozy śmierci”, czy „polskie obozy zagłady” oraz oskarżenia o współsprawstwie Polaków w Holocauście. Musimy światu dawać zdecydowane sygnały i żądać szacunku dla naszej historii. W załączeniu dorobek ChSRO oraz druk zaproszenia.