Czwartek, 6 października godz. 19.30 – Warszawa- ul. Wspólna 51, wejście od podwórka
– dr Piotr Łysakowski – Mord na profesorach lwowskich 1941 – jako przyczynek do stosunków polsko-ukraińskich.
Listy proskrypcyjne polskich profesorów we Lwowie przygotowali wcześniej ukraińscy studenci związani z OUN. 30 czerwca 1941 o godz. 4.30 rano, siedem godzin przed zajęciem miasta przez 1 dywizję strzelców górskich Wehrmachtu, wkroczył do miasta złożony z Ukraińców niemiecki batalion Wehrmachtu Nachtigall (część dywersyjnego pułku Brandenburg podporządkowanego Abwehrze), którego oficerem łącznikowym był Theodor Oberländer.
Mord profesorów nastąpił dzień po pierwszym pogromie Żydów lwowskich, w okresie istnienia tzw. ukraińskiego rządu Jarosława Stećki, aresztowanego 11 lipca 1941 przez Gestapo. Egzekucji dokonali członkowie oddziału Einsatzkommando zur besonderen Verwendung, przy czym według wypowiedzi świadka oddział rozstrzeliwujący składał się z jednego SS-Führera i 5–6 ukraińskich policjantów pomocniczych, którzy byli także tłumaczami a ubrani byli w niemieckie mundury.
Wtorek, 11 października godz. 17.30 – Warszawa – Ministerstwo Spraw Zagranicznych, al. Szucha 23
– Trzecia Miesięcznica Wołyńska – Kresowianie i Patrioci złożą petycję oceniającą dotychczasową działalność min. Waszczykowskiego i kontynuują walkę o USTAWĘ upamiętniającą ukraińskie LUDOBÓJSTWO na Polakach a także penalizującą szerzenie banderyzmu na terenach Polski.
Pozdrawiam – Rafał Mossakowski
————————————————————————–
Muzeum w Gliwicach
Cykl wielokulturowy
Spotkania z Kresami Rzeczpospolitej
Górny Śląsk, jako region pogranicza, od zawsze był przestrzenią migracji ludów. Dlatego jego historia może być opowiadana przez pryzmat różnych kultur, narodów, religii oraz ich wzajemnych relacji.
W Domu Pamięci Żydów Górnośląskich – nowym oddziale Muzeum w Gliwicach, rozpoczynamy cykl spotkań o wielokulturowości naszego regionu. Spróbujemy przyjrzeć się wędrówkom różnych społeczności, które dziś mieszkają na naszych terenach i przypomnieć miejsca z którymi kulturowo, sentymentalnie i duchowo byli, i często do dziś są związani. Nasz nowy cykl to przestrzeń dla wszystkich tych, którzy lepiej pragną poznać swojego sąsiada, przechodnia mijanego na ulicy. To, że przybywamy do nowego miejsca, kształtujemy je, zmieniamy, staje się wartością, o której wato pamiętać.
Trzy pierwsze spotkania cyklu poświęcone są Kresom – ziemiom dawnej Rzeczpospolitej, skąd po II wojnie światowej przybyło na Górny Śląsk wielu przesiedlonych Polaków.
Miejsce wykładów
Zwracam przy tym uwagę, że wykład odbędzie się w naszym nowym oddziale – Domu Pamięci Żydów Górnośląskich, przy ul. Księcia Józefa Poniatowskiego 14.
Wstęp na wykład jest wolny
11 października 2016 (wtorek), godz. 18.00
„Wołyń – prawda, mity, legendy” – prof. Stanisław Sławomir Nicieja
Wykład będzie opowieścią o Wołyniu, regionie, o którym ostatnio słyszymy najczęściej w kontekście rzezi wołyńskiej. A jest to przecież kraina niezwykle ciekawa historycznie i malownicza, dzielnica kultury z miastami i miasteczkami bogatymi w zabytki artystyczne i historyczne. Przedstawiony zostanie Łuck – stolica Wołynia – oraz szereg innych miast i miasteczek takich jak Kowel, Dubno, Równe, Krzemieniec. W trakcie wyprawy na Wołyń, ilustrowanej znakomitymi, unikatowymi fotografiami, poznamy niezwykłe historie tych miejsc oraz ludzi z nimi związanych: wybitnych architektów, muzyków, malarzy i pisarzy. Jest to jednocześnie kraina doświadczona nieludzkimi wydarzeniami w czasie II wojny światowej, o których należy pamiętać i stale przypominać.
15 listopada 2016 (wtorek), godz. 18.00
„Krzemieniec – miasto Juliusza Słowackiego” – prof. Stanisław Sławomir Nicieja
W trakcie kolejnego, listopadowego wykładu prof. Stanisław S. Nicieja szczegółowo przedstawi Krzemieniec – „wołyńskie Ateny”. Będzie to opowieść o mieście, którego nazwa pochodzi od krzemieni spotykanych na okolicznych wzgórzach, dzięki którym Krzemieniec słynął w swoim czasie z wyrobu skałek do strzelb. Mieście, które jest znane głównie z Liceum Krzemienieckiego, jednego z najsłynniejszych i najbardziej zasłużonych polskich liceów, z którym związanych było wielu wybitnych uczonych i artystów. To także miejsce, gdzie w 1809 r. przyszedł na świat Juliusz Słowacki.
10 grudnia 2016 (sobota), godz. 15.00
„Kresowe Maryje i Chrystusy” – Tomasz Kuba Kozłowski
Spotkanie poświęcone będzie wybranym miejscom pielgrzymkowym i miejscom kultu religijnego dawnej Archidiecezji Lwowskiej. Przedstawione zostaną wizerunki Matki Boskiej w sanktuariach w Kochawinie, Sokalu, Jazłowcu, Podkamieniu, Czortkowie, Stanisławowie, Lwowie, a także wizerunek Jezusa Konającego z Milatyna. Historia cudownych obrazów i miejsc kultu z nimi związanych nawiązywać będzie do ich losów powojennych – dwa z nich: Matki Boskiej Kochawińskiej i Matki Boskiej Łysieckiej są obecnie, po powojennych peregrynacjach, czczone w Gliwicach.
Podczas spotkań będzie można nabyć najnowsze publikacje związane tematycznie z wykładami, m.in. książki prof. Stanisława S. Niciei wydane w ramach serii „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych”.
Prof. Stanisław Sławomir Nicieja – historyk, biografista, historyk sztuki, eseista, długoletni rektor Uniwersytetu Opolskiego, senator RP kadencji V, miłośnik i renowator zabytków, laureat wielu nagród i wyróżnień. Wybitny znawca dziejów Kresów Wschodnich. Ma w swoim dorobku setki artykułów, ponad dwadzieścia pięć książek i filmów historycznych, wśród nich m.in. „Cmentarz Łyczakowski we Lwowie”, „Panteon Orląt Lwowskich”, „Twierdze kresowe Rzeczypospolitej”, „Kresowe trójmiasto. Truskawiec-Drohobycz-Borysław”, „Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych” (osiem tomów).
Tomasz Kuba Kozłowski – jest pracownikiem Domu Spotkań z Historią w Warszawie, gdzie prowadzi cykl „Opowieści z Kresów” w ramach programu „Warszawska Inicjatywa Kresowa”. W swych działaniach upowszechnia wielokulturowe i wielonarodowe dziedzictwo Kresów. Jest twórcą i właścicielem największej prywatnej kolekcji zabytków związanych z Ziemiami Wschodnimi, liczącej kilkadziesiąt tysięcy obiektów. Jest także autorem szeregu publikacji dotyczących dziedzictwa Kresów, migracji i uchodźców oraz historii harcerstwa, w tym albumu „Świat Kresów”.