Podczas tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, zostanie zaprezentowany nowy film Liliany Komorowskiej, polskiej aktorki, reżyserki i producentki, na stałe mieszkającej w Kanadzie. Fabularyzowany dokument „Ojcu” powalczy o Złotą Żabę w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych „Obraz świata – świat w obrazach”. Liliana Komorowska wyreżyserowała i wyprodukowała film wraz z Dianą Skayą, siostrzenicą bohaterki filmu Aliny Bandrowskiej. Autorem zdjęć do filmu jest Jan Belina Brzozowski.
Film „Ojcu” jest – opowiedzianą po raz pierwszy – historią Kresowianina Adama Bandrowskiego, widzianą oczyma jego trzyletniej córki Aliny. Bandrowski jest niewinną ofiarą jednego z licznych aktów ludobójstwa przeprowadzonych w czasach wielkiego terroru Stalina, których ofiarą padło ponad 100 000 Polaków – obywateli ZSRR. 77 lat później Alina Bandrowska, swoim poematem „Ojcu”, przerywa milczenie o mordzie w Winnicy. Utrwalone w pamięci dziecka poetyckie obrazy z życia jej rodziny są gwałtownie przerwane scenami aresztowania, przesłuchania i rozstrzelania ojca w 1938 roku. Historia mordu w Winnicy (1937-1938) jest wciąż nieznana światu. Wiele powiedziano już o Katyniu, lecz jakże mało wiadomo o „preludium katyńskim”, czyli o Winnicy, mieście należącym niegdyś do Ludowej Republiki Ukraińskiej w ZSRR, a obecnie do Ukrainy.
Tylko w rejonie miasta Winnicy zostało aresztowanych około 20 000 osób. Rozstrzelano 13 475 Polaków, Ukraińców i obywateli innych mniejszości narodowych. Skazani na śmierć jako „wrogowie narodu”, w rozprawach bez świadków, na podstawie byle pretekstu. Pochowano ich w 35 zbiorowych mogiłach na terenie polskiego cmentarza katolickiego i winnickiego parku, po kryjomu, pod osłoną nocy. Tam ukrywano ciała ofiar skazanych na śmierć po fikcyjnych procesach lub pozbawianych życia bez wyroku, mordowanych skrytobójczo, setek tysięcy niewinnych Polaków na Podolu. Rodziny otrzymały od władz informację o zsyłce do łagrów swoich bliskich i z nadzieją czekały na ich uwolnienie. Dopiero w 1943 roku, kiedy Niemcy zaatakowali Rosję Radziecką i odkryli w winnickim parku groby masowej zagłady, prawda o mordzie w Winnicy wyszła na jaw. Film „Ojcu”, porusza prawdę o indywidualnym cierpieniu jednej rodziny, rozłączonej na zawsze brutalnym aktem sowieckiego terroru.
Na emigracji w Kanadzie, Alina już jako 78 letnia kobieta, pisząc poemat „Ojcu”, podjęła się trudnego zadania utrwalenia swoich wspomnień. Historia ojca prześladowała Alinę przez całe życie. Zbierała skrzętnie jakiekolwiek ślady pozostałe po ojcu: dzienniki matki, zdjęcia, listy i zapisywała najdrobniejsze swoje wspomnienia.
Film składa pośmiertny hołd zamordowanemu, na zawsze pozostawiając trwały ślad w zbiorowej pamięci. REŻYSERKI O FILMIE: Poemat ciotki Aliny wstrząsnął mną do głębi i zrealizowanie filmu na jego podstawie stało się dla mnie misją – mówi Diana Skaya. Kiedy Diana Skaya przyszła do mnie z projektem scenariusza „Ojcu” i z poematem autorstwa swojej ciotki Aliny Bandrowskiej, wiedziałam, że to będzie mój następny film realizowany wspólnie z Dianą, która pracowała nad nim już od czterech lat. Poemat Aliny wywarł na mnie duże wrażenie. – mówi Liliana Komorowska.
Film „Ojcu” został wyprodukowany przez kanadyjskie firmy QueenArt Films i Di Sky Productions we współpracy z Telewizją Polską. Film jest współfinansowany w ramach funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej.
— Danuta Twardoch mobile: 0 502 274 718 Strefa 101 – Agencja Public Relationsul. Puławska 51 lok. 1002-508 Warszawawww.strefa101.com