W jesiennych wyborach parlamentarnych zagłosuję nie na PiS, ale na ruch Paweł Kukiz Pomimo tego cieszę się, że kandydatką PiS na premiera została pani poseł Beata Szydło, którą znam od wielu lat. Jest to mądra, pracowita i wrażliwa na sprawy społeczne osoba.Trzykrotnie (ostatnio w tym miesiącu) wraz z posłem Andrzejem Adamczykiem z Krzeszowic stawała ona w obronie placówek dla niepełnosprawnych Fundacja im. Brata Alberta 14 grudnia 2009 r., w rocznicę śmierci współzałożyciela Fundacji, Stanisława Pruszyńskiego otrzymała Nagrodę Społeczną jego imienia. Odebrała ją w czasie spotkania wigilijnego dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Przeciszowie k. Oświęcimia. Poniżej zdjęcie z tej uroczystości i jej biogram, który zamieściłem w swoim, wydanym w zeszłym roku „Personalniku subiektywnym”.
Beata Szydło
Poznałem ją, gdy była burmistrzem gminy Brzeszcze. To jedna z dwóch gmin górniczych na terenie Małopolski. Na jej terenie, przy parafii św. Marcina w Jawiszowicach, Fundacja im. Brata Alberta założyła filię warsztatów terapii zajęciowej. Pani burmistrz bardzo nam wtedy pomogła. Zresztą w ogóle była chwalona, że bardzo dobrze wywiązuje się ze swoich obowiązków. choć na początku jej kadencji niektórzy górnicy kręcili nosami, że włodarzem ich miasta jest kobieta, na dodatek etnograf z wykształcenia.
Była wzorem samorządowca. Zaskoczyła mnie więc jej decyzja o kandydowaniu do Sejmu z list PiS. Niemniej zdecydowanie wygrała wybory w 2005, 2007 i 2011 r. Na mnie zrobiła wrażenie kompetentnej i rzetelnej osoby, lecz dość wyciszonej i małomównej. Z tym większym zdziwieniem, ale też uznaniem obserwuję jej obecną karierę. Stała się chyba najbardziej zaufanym człowiekiem Jarosława Kaczyńskiego w Małopolsce, w naturalny sposób wchodząc na miejsce Ziobry. Często słyszę ją wypowiadającą się w telewizji.
Fundacja zawdzięcza jej – oraz posłom Przemysławowi Gosiewskiemu i Andrzejowi Adamczykowi – dwukrotne ocalenie od likwidacji siedmiu świetlic terapeutycznych dla dzieci niepełnosprawnych. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przyznał nam nagrodę za najlepsze działanie w ramach Programu Partner, czyli prowadzenie siedmiu świetlic dla dzieci niepełnosprawnych na terenie całej Polski, głównie środowisku wiejskim i małomiasteczkowy. Dotacja została pod byle pretekstem cofnięta, co oznaczało zwolnienie pracowników i pozbawieniem 155 niepełnosprawnych dzieci opieki. Rozpoczęliśmy protest poparty przez wielu polityków i media i udało się uratować ośrodki. Drugim razem zamknięcie groziło dwóm świetlicom: w Radwanowicach i w Chrzanowie. Znów pomogli nam Szydło i Adamczyk.
Mam całkowitą pewność, że Beata Szydło nie robiła tego z powodów politycznych, lecz z moralnego przekonania. Dlatego jest jedynym z trzech politykiem (obok Adamczyka i Rokity), którego Fundacja oficjalnie popierała w wyborach – jako obrońcę niepełnosprawnych.