Szanowni Państwo,
Zapraszamy na ciechanowską RETROSPEKTYWĘ MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU FILMOWEGO NNW, która w dniach 27-28 października 2022 roku odbędzie się w Powiatowe Centrum Kultury i Sztuki w Ciechanowie.
Kilka słów od Organizatorów:
Retrospektywa Festiwalu Filmowego NNW (Niepokorni Niezłomni Wyklęci) w Ciechanowie rozpocznie się w czwartek 27 października o godzinie 11.00 projekcją filmu „1939. Oblężenie Warszawy” w reżyserii Eugeniusza Starky’ego. Film zdobył nagrodę główną – Złotego Opornika, w konkursie Dokument Polski na tegorocznej XIV edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni. Po projekcji przewidziane jest spotkanie reżysera z publicznością.
Retrospektywy to nie tylko dyskusje, wystawy czy projekcje filmów, które można było zobaczyć w tym roku w Gdyni, ale także spotkania z lokalnymi bohaterami i okazja do uhonorowania tych, którzy walczyli o naszą wolność a także tych, którzy w tej walce pomagali, cichych bohaterów drugiego planu. Nie inaczej będzie w Ciechanowie Podczas uroczystej Gali Retrospektyw Festiwalu NNW, która rozpocznie się o 13:00 wręczymy Sygnety Niepodległości i Drzwi do Wolności. Podczas gali odbędzie się także koncert zespołu „Moja Rodzina” państwa Wiśniewskich z Glinojecka.
Drugi dzień ciechanowskiej Retrospektywy Festiwalu NNW, czyli piątek 28 października, rozpocznie się w PCKiSz o 9:00 warsztatami filmowymi dla młodzieży i pasjonatów kina. Poprowadzi je reżyser, operator, dokumentalista, fotografa, podróżnik, autor ponad 30 filmów dokumentalnych – Waldemar Czechowski.
Po warsztatach, o 11:00, rozpoczną się projekcje filmów dokumentalnych. Będzie można zobaczyć dokumenty pokazywane w tym roku podczas XIV Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW w Gdyni: „Żwirko i Wigura. 15 dni chwały” w reż. Piotra Kloca, „Ostatni rozdział” w reż. Tomasza Łysiaka, „Operacja Gryf” w reż. Arkadiusza Gołębiewskiego oraz „Formoza. Polskie jednostki specjalne” w reż. Tomasza Nowaka.
Przez dwa dni retrospektyw, w PCKiSz w Ciechanowie będzie też można oglądać wystawę „O Misiu Wojtku”. To pretekst nie tylko do opowieści o tym niezwykłym niedźwiedziu – kapralu, wytresowanym przez żołnierzy Andersa, ale także do zainteresowania historią Armii Andersa i pokazania szklaku, który przeszli żołnierze generała w czasie II Wojny Światowej. Wystawa przybliża także postać majora Wiesława Antoniego Lasockiego, pochodzącego z Ciechanowa żołnierza gen. Andersa, który jako pierwszy spisał historię Misia Wojtka.
Wstęp na wszystkie wydarzenie Retrospektywy jest WOLNY.
Retrospektywy Festiwalu Filmowego NNW w Ciechanowie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
Projekt współfinansowany jest przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030.
Z pozdrowieniami
Andrzej Pacek
Reduta. Ciechanowskie Pismo Historyczne